Upamiętnili Żołnierzy Wyklętych

Od 2011 roku 1 marca jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Święto upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

To właśnie 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – żołnierzach „drugiej konspiracji”, którzy po wojnie walczyli o wolną Polskę.

Muzeum Ziemi Kozielskiej w organizacji wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury zaprosiły 2 marca mieszkańców naszego miasta do Domu Kultury „Koźle” na koncert „Nie giń Polsko”
w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego, pieśniarza, poety i byłego działacza opozycyjnego. Inspiracją koncertu było pielęgnowanie pamięci o najnowszej, historii Polski – o losie Żołnierzy Niezłomnych, których losy Andrzej Kołakowski przejmująco wyśpiewał.

-Myślę, że taki koncert, wydarzenie artystyczne, najlepiej trafi do odbiorców, którzy być może po raz pierwszy zetknęli się z informacjami o tych postaciach – mówił Bolesław Bezeg, Dyrektor Muzeum Ziemi Kozielskiej – To dopiero siódmy raz kiedy oficjalnie obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. – dodał.

Wśród uczestników koncertu najliczniej dopisali członkowie Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle.
Stowarzyszenie co roku angażuje się w organizację obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszym mieście. W tym roku w programie obchodów: konkurs plastyczny.

„Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” skierowany do uczniów szkół podstawowych powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w Parafii św. Eugeniusza de Mazenod w Kędzierzynie-Koźlu, która będzie odprawiona 11 marca o godzinie 18:00 oraz wyjazd członków i sympatyków Stowarzyszenia na uroczystości przy tablicy majora Łupaszki we wsi Królowe i do Babic w gm. Baborów na uroczystości upamiętniające zamordowanych przez Ukraińców z pułku policyjnego SS Galizien mieszkańców Huty Pieniackiej na Ziemi Tarnopolskiej.

REKLAMA . . . . . .



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting