Upamiętnili 19-letniego powstańca. Kim był kadet Kuczyński?

Pamiątkowa tablica ku czci Zygmunta Kuczyńskiego stanęła przy PSP nr 12.

Zygmunt Kuczyński od wielu lat jest już patronem kozielskiego podstawówki. Teraz przy szkole stanęła także tablica pamiątkowa ku czci młodego żołnierza.

– Ta tablica upamiętniająca wskazuje nam jak daleko trudniejszych, wręcz ostatecznych wyborów i nieporównywalnie bardziej ryzykownych czynów musieli dokonywać nasi poprzednicy przed stu laty –-mówił podczas uroczystości Zbigniew Romanowicz. – Zadania, które są dzisiaj przed nami, na szczęście nie wymagają ofiar z życia bardzo młodych ludzi, których głównym przedsięwzięciem i przywilejem jest w tym wieku nauka oraz rozwój umiejętności niezbędnych do dalszego długiego, owocnego i szczęśliwego życia.

Historia bojownika o wolność Polski jest niezwykła. Kadet Zygmunt Kuczyński urodził się w 1902 roku w Siedlcach. Jego ojciec był z zawodu kupcem, matka prowadziła prywatną szkołę kroju i szycia. Zygmunt uczęszczał do gimnazjum w Siedlcach. Na jesieni 1919 roku, zgodnie z życzeniem ojca, wraz z młodszym bratem Tadeuszem Bonawenturą, rozpoczął naukę w Korpusie Kadetów w Modlinie. W 1920 kadetom umożliwiono ochotniczy udział w wojnie polsko – bolszewickiej. Obydwaj bracia, Zygmunt i Tadeusz Bonawentura, wstąpili do wojska.

Zygmunt walczył nad Bugiem, gdzie został wzięty do rosyjskiej niewoli. W kolumnie jeńców maszerował na wschód. Udało mu się jednak w lesie obezwładnić pilnującego go strażnika. Ukrył się w stogu siana. Nieprzyjaciel sprawdzał stóg za pomocą bagnetów. Zygmunt otrzymał trzy rany, mimo których przeżył, dzięki pomocy jakiej udzielił mu miejscowy rolnik.

2 czerwca 1921 roku bateria wraz z pułkiem obsadziła centralny odcinek frontu III powstania śląskiego na linii: Januszkowice – Raszowa – Łąki Kozielskie – Cisowa, luzując wykrwawiony 2 pp wojsk powstańczych. Dnia 4 czerwca Niemcy podjęli działania ofensywne, łamiąc zawieszenie broni, na odcinku od Koźla po Olszową, 4. pp przypadła obrona trójkąta: Januszkowice – Kłodnica i Raszowa – Kłodnica oraz linii kolejowej: Leśnica – Kędzierzyn. Niemcy przełamali pozycje powstańcze jednostkami Reichswery udającymi ochotnicze pułki. Część powstańców pułku uległa panice i wycofała się w kierunku południowym, poza Kędzierzyn. Kadeci artylerzyści, bronili się do ostatniego pocisku, a gdy nie starczyło amunicji, walczyli jako piechota na ulicach Kędzierzyna. Kadet Zygmunt Kuczyński został w czasie walki postrzelony w głowę i przetransportowany do szpitala polowego w Starej Kuźni. Wieś jednak opanowali Niemcy, którzy wymordowali rannych powstańców w lesie między Starą Kuźnią a Kotlarnią. Wśród nich był Zygmunt Kuczyński. W latach trzydziestych w obrębie zbiorowej powstańczej mogiły urządzono cmentarz.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting