Tomasz Raczek rozmawiał z widzami Kina Helios o filmie „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego

18 czerwca w kinie Helios w ramach cylku „Kino Konesera” odbył się specjalny seans filmowy z udziałem wybitnego krytyka filmowego i publicysty – Tomasza Raczka.

Cykl „Kino Konesera” obejmuje filmy, które z różnych powodów są szczególnie wartościowe, warte tego by je zobaczyć i o nich rozmawiać.

– Tylko 50% filmu wyświetlane jest na ekranie – mówił przed seansem filmowym Tomasz Raczek. – drugie 50% wyświetlane jest w psychice każdego z nas. Każdy układa sobie swój własny film. Połowa jest wspólna, a druga połowa zawiera to, co zdołaliśmy ze sobą wziąć.

Tym razem zaprezentowano film Pawła Pawlikowskiego pt. „Zimna wojna”, nagrodzony za najlepszą reżyserię na tegorocznym festiwalu w Cannes. Film opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy poznali się po wojnie. Łączące ich uczucie nie pozwala im być razem, ale nie potrafią też żyć bez siebie. W rolach głównych wystąpili: Tomasz Kot, który wcielił się w postać Wiktora Warskiego oraz Joanna Kulig jako Zuzanna Lichoń.

Po seansie Tomasz Raczek zaprosił widzów by pozostali w sali kinowej, aby porozmawiać o zaprezentowanym filmie.

– To w rozmowie możemy wymienić się tym, co wzięliśmy z filmu dla siebie – przypomniał Tomasz Raczek. – Film naprawdę obejrzany, to film, który widzieliśmy w kinie, a potem o nim rozmawialiśmy – przywołał słowa Zygmunta Kałużyńskiego. – Rozmowa jest dopełnieniem filmu, a emocje które podczas niej wypowiemy, głębiej w nas wnikną i wzbogacą naszą psychikę – dodał.
Zimna wojna to film wyjątkowy i wybitny, reżyser zadbał o każdy szczegół. Historia opowiedziana została przy pomocy czarno-białych zdjęć, co doskonale oddaje klimat lat powojennych, w których przyszło żyć głównym bohaterom. Nie jest to jednak film wyłącznie dla krytyków filmowych i koneserów. Prawa do jego rozpowszechniania zostały nabyte przez wszystkich dystrybutorów filmowych. W Polsce film jest wyświelnany od tygodnia i obejrzało go już 250 tysięcy osób.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting