To może być szansa na nowe mieszkania w mieście

W kwietniu w życie wejdzie ustawa o możliwości przekazywania przez gminy gruntów prywatnym przedsiębiorcom w zamian za część lokali, które tam powstaną.

Lokal za Grunt to nowy program wspierania rozwoju inwestycji. Jak tłumaczy rząd, jego podstawowym celem jest ograniczenie barier w pozyskiwaniu nieruchomości pod zabudowę, w tym zabudowę mieszkaniową.

– Ideą programu jest przeznaczanie nieruchomości będących w gminnym zasobie nieruchomości na cele inwestycyjne w zamian za lokale/budynki mieszkalne lub użytkowe wykorzystywane następnie przez gminę do realizacji jej zadań – tłumaczy biuro prasowe Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Jak ma to wyglądać w praktyce? Gmina dysponująca gruntem podpisuje umowę sprzedaży z inwestorem (wyłonionym w transparentnym przetargu otwartym) i przekazuje mu działkę pod budowę. Nabywca uiści część ceny nieruchomości w formie pieniężnej. Drugą część rozliczy natomiast w formie lokali, które po wybudowaniu przekaże gminie. Pozostałymi lokalami inwestor będzie mógł dysponować zgodnie z własnymi potrzebami.
Program Lokal za Grunt jest adresowany do gmin oraz podmiotów zainteresowanych prowadzeniem działań inwestycyjnych w sektorze budownictwa.
Do przetargu o nabycie nieruchomości od gminy może ubiegać się każdy, kto w rozliczeniu ceny tej nieruchomości przekaże gminie na własność określoną liczbę lokali mieszkalnych lub użytkowych.

Gmina, nie inwestując własnych pieniędzy (a jedynie grunt), pozyskuje nowe zasoby i może je przeznaczyć na mieszkania komunalne, mieszkania na wynajem (np. z dojściem do własności), obiekty opieki zdrowotnej, edukacyjne itp.

Inwestorzy zyskują dostęp do atrakcyjnych gruntów gminnych lub pochodzących z Krajowego Zasobu Nieruchomości. W ten sposób samorządy mogą również wesprzeć lokalnych przedsiębiorców budowlanych w wychodzeniu z kryzysu spowodowanego pandemią.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting