Szpital w Koźlu zaprasza na bezpłatne badania w kierunku jaskry

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu podobnie jak w ubiegłym roku od 6 do 12 marca zaprasza na badania profilaktyczne w kierunku jaskry, w ramach Światowego Tygodnia Jaskry. Specjalistyczne badania okulistyczne można wykonać u nas nieodpłatnie, bez wymaganego skierowania i wcześniejszej rejestracji.

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry, który w tym roku obchodzony jest od 6 do 12 marca, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu kolejny raz przystąpi do ogólnopolskiej akcji bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku jaskry. Wszyscy chętni, którzy zgłoszą do Poradni Okulistycznej przy ul. 24 kwietnia 7 w niedzielę 6 marca br. (od 8.00 do 12.00) lub w sobotę 12 marca (od 8.00 do 16.00) będą mieli okazję – bez ponoszenia żadnych kosztów, bez rejestracji oraz bez wymaganego skierowania – wykonać specjalistyczne badania diagnostyczne w kierunku jaskry. Wszyscy Pacjenci w przypadku których wyniki badań będą wymagały dalszej konsultacji lub opieki, zostaną ją objęci.
Diagnostyka przesiewowa w kierunku jaskry obejmie badanie dna oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i grubości rogówki oraz wywiad z osobą. Badania są przeznaczone dla osób które nie korzystały z wizyty u okulisty przynajmniej rok i u których wcześniej nie zdiagnozowano tej choroby.

Na badania przesiewowe zaprasza Kierownik Oddziału Okulistycznego w SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu lek. med. Anna Banaś-Cebula.

– Zapraszamy Państwa na badania profilaktyczne w kierunku tej choroby. Pamiętajmy o kilku faktach związanych z tym „podstępnym” schorzeniem. Jaskra może dotyczyć każdego, zarówno dorosłych jak i dzieci i młodzież, ale przede wszystkim seniorów. Jest to choroba nieuleczalna, a utraconego wzroku nie można odzyskać. Stosując odpowiednio wcześnie leczenie (krople, zabiegi laserowe) można zatrzymać lub opóźnić postęp choroby. Stąd rozpoznanie stanowi pierwszy krok do leczenia. Jaskra może postępować bez objawów. Można stracić nieodwracalnie wzrok nawet w 40% zanim zaczniemy zauważać problem.

Przypominamy, że dla osób powyżej 40 roku życia, zwłaszcza będących w grupie ryzyka, bardzo ważne jest profilaktyczne, systematyczne badanie się u lekarza okulisty. Szczególnie jeśli mają współtowarzyszące choroby takie jak: choroby kardiologiczne, cukrzyca, obecność jaskry w rodzinie, zaburzenia krążenia obwodowego, wysoka krótkowzroczność, przebyte operacje i urazy oka, stosowanie sterydów, życie w ciągłym stresie i bóle głowy.

Jak powiedziała p. Ordynator – Leczenie jaskry jest bardzo proste, tanie i bez wpływu na nasze życie prywatne i zawodowe. Polega w pierwszej kolejności na stosowaniu kropli i zajmuje kilkanaście sekund. Tylko nieliczne przypadki wymagają zastosowania leczenia laserowego, ale i te zabiegi trwają od kilku do kilkunastu minut.

Światowy Tydzień Jaskry to międzynarodowa inicjatywa lekarzy okulistów, która ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie wykrywalności choroby we wczesnych stadiach zaawansowania. Inicjatorami akcji są: Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) wraz z Sekcją Jaskry PTO, przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych.

W razie dodatkowych pytań związanych z badaniami profilaktycznymi można dzwonić pod bezpośredni nr telefonu 77 406 24 08.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting