Światowy Dzień Zespołu Downa w Kędzierzynie-Koźlu

Przed starostwem powiatowym zawisły skarpetki “nie do pary”. To element akcji edukacyjnej mającej na celu ukierunkowanie naszej wrażliwości na osoby z zespołem Downa.

Nauczyciele i dzieci zebrali się dziś na Placu Wolności, aby powiesić tam różnokolorowe skarpetki.

– Osoby z zespołem Downa są wśród nas. One mogą wydawać się nieco inne, może inaczej wyglądają, ale w rzeczywistości są takie same jak wszyscy – mówi Tatiana Gromada, współorganizatorka akcji.

Organizatorzy obchodów ŚDZD zachęcają w ten wyjątkowy dzień do założenia skarpetek w różnych, wesołych kolorach.Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Jeśli jednak skarpetki to dla niektórych za mało, to mogą wówczas założyć kolorowe ubrania. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony.

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21

Każdy, kto przyniósł skarpetkę na Plac Wolności i zawiesił ją na sznurku, wziął udział w losowaniu nagród. Współorganizatorem akcji było Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu.

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od dziewięciu lat patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting