Światowej sławy egiptolog prof. Andrzej Niwiński wygłosił wykład w Koźlu

W obecnych programach szkolnych cywilizacji starożytnego Egiptu poświęcona jest jedna godzina lekcyjna! Spotkania z wybitnymi autorytetami naukowymi mogą w pewnym stopniu tę lukę uzupełnić.

5 czerwca, na zaproszenie Muzeum Ziemi Kozielskiej, gościł w Domu Kultury „Koźle” przy ulicy Skarbowej egiptolog prof. dr hab. Andrzej Niwiński, autor licznych publikacji dot. starożytnego Egiptu oraz opartej na trzydziestoletnich badaniach naukowych powieści „Hieny i lotosy”. To już trzecie spotkanie z profesorem w naszym mieście. Tym razem temat wykładu brzmiał: „ Mumie egipskie – odwieczna tajemnica”.

Profesor poruszył w wykładzie temat związków Polski z Egiptem, a zwłaszcza z egipskimi mumiami. Pierwsze mumie zaczęto przywozić do Polski ok. XVI wieku i miały one pełnić rolę eksponatów w gabinetach osobliwości zakładanych przez bogatych arystokratów. Nie wszyscy wiedzą, że od X wieku mumie traktowano w Europie jak cenne lekarstwo. Produkowany z nich tzw. proszek mumiowy stanowił panaceum na złamania, ból głowy, kaszel, dolegliwości żołądkowe
i wiele innych przypadłości. W związku z tym, zapotrzebowanie na mumie było w Europie olbrzymie. Gdy ich źródła w północnym Egipcie były na wyczerpaniu, a zapotrzebowanie nie zmniejszało się, zaczęto „ produkować świeże mumie” z ciał skazańców lub osób zmarłych w szpitalach dla ubogich. W ten sposób do Europy przywędrowały prawdopodobnie zarazki dżumy
i cholery.

Czeka nas jeszcze jeden wykład profesora, który odbędzie się 24 lipca w Domu Kultury „Koźle”.
Z pewnością jego temat będzie nie mniej intrygujący. Obecnie Muzeum Ziemi Kozielskiej zaprasza na wystawę „Tajemnice starożytnego Egiptu i ich odkrywanie”, która mieści się w Galerii „Strych” w Domu Kultury „Koźle”. Wystawa będzie czynna do końca lipca.

REKLAMADodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting