Supernowoczesne pracownie dla uczniów ZSTiO

Kosztowały 1,5 miliona złotych. Będą się w nich uczyć m.in. mechatronicy oraz konstruktorzy napędów.

Szkoły powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu przeszły w ostatnich latach bardzo dużą zmianę, przede wszystkim dostosowały swoją ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy. Służy temu nie tylko odpowiednie dobieranie kierunków, ale także coraz lepsze warunki do nauki.

Ta zmiana była możliwa m.in. dzięki nowym pracowniom. Kolejna taka powstała w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących na osiedlu Azoty. Powstało tam 10 stanowisk w pełni przygotowanych z przyrządami na nauki mechatroniki i wielu innych, podobnych przedmiotów. Można tam rozmieścić nawet silniki, których obsługa również jest w programie dla uczniów.

– Staramy się jak najlepiej wpasować w potrzeby rynku.Nasze zakłady poza chemią, zajmują się również wszelkiego rodzaju przemysłem wspomagającym i mechanicznym, gdzie potrzebni są wykwalifikowani fachowcy. Ostatnią dziedziną jest dziedzina elektryczna. Kiedyś mieliśmy technikum energetyczne i mocno kształciliśmy młodych ludzi w tym kierunku. Zależy nam teraz aby odbudować to w tym zakresie, ponieważ są to zawody, których brakuje nam na rynku – mówi wicestarosta Józef Gisman.

Chodziło o to, aby były to pracownie na miarę XXI w. Uczniowie, którzy kończą szkołę w Azotach i wchodzą na rynek pracy, robią to płynnie.

– Dziwi ich to, że w innych miejscach te pracownie nie są tak nowoczesne jak u nas. To jest najlepszym dowodem na to, że Zarząd i Rada Powiatu robi wszystko żeby przygotować jak najlepiej wszystkich uczniów naszych szkół do nowoczesnego i innowacyjnego rynku pracy. Pracownia mechatroniczna ma bardzo bogato wyposażone stanowiska. Przechodząc przez magazyn, który przebudowaliśmy na potrzeby tych dwóch pracowni, zobaczą państwo ile tam jest detali i szczegółów, urządzeń mniejszych i większych. To wszystko jest dla uczniów, przy tym będą się szkolić. Ważne, że będą brali udział również w pracy przy specyfikacji. Firma przygotowała stanowiska, ale teraz trzeba wszystko do tych stanowisk przyporządkować – zaznaczyła dyrektor ZSTiO, Maria Staliś.

Otwarta pracownia mechatroniczna jest jedną z najnowocześniejszych w kraju

REKLAMADodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting