Stawiamy na zrównoważony rozwój

Rozmowa z Arturem Kamińskim, Wiceprezesem Zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

– Za chwilę minie rok od pojawienia się pandemii Covid-19. Jak w tym okresie Grupa Azoty ZAK S.A. radzi sobie w tej sytuacji mając na uwadze obostrzenia sanitarne? Jak to wpłynęło na produkcję i organizację pracy?

– Kiedy pojawiła się potrzeba dostosowania trybu pracy w zakładzie do obostrzeń sanitarnych, niezwłocznie rozpoczęliśmy ich wdrażanie. Wszyscy pracownicy, którzy mieli taką możliwość, rozpoczęli pracę zdalną. Zakupiliśmy niezbędne środki ochrony, takie jak rękawiczki jednorazowe, maseczki oraz płyny do dezynfekcji. Regularnie informowaliśmy pracowników o wszystkich działaniach antycovidowych, uruchomiliśmy nawet na ten cel specjalną infolinię. Pozwoliło to uniknąć negatywnych konsekwencji, jeśli chodzi o wewnątrzzakładową organizację pracy.

– Grupa Azoty ZAK S.A. aktywnie włączyła się w pomoc kozielskiemu szpitalowi dostarczając potrzebne środki chemiczne, sprzęt oraz środki finansowe. Jak obecnie wygląda Państwa zaangażowanie w pomoc w walce z pandemią i jakie są plany w tym zakresie?

– Grupa Azoty ZAK S.A. zawsze stara się odpowiadać na potrzeby lokalnej wspólnoty. Dlatego w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu realizujemy liczne projekty mające na celu pomoc i wsparcie w kluczowych kwestiach dla mieszkańców regionu. W czasie pandemii COVID-19 wsparcie to przybrało wyjątkową formę. Poza środkami finansowymi, dzięki którym szpital został doposażony w sprzęt medyczny, regularnie zaopatrujemy go w podchloryn sodu. Wsłuchujemy się w głos medyków i jesteśmy otwarci na zgłaszane przez nich potrzeby.

– Otrzymali Państwo pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. Czy to oznacza, że pandemia negatywnie wpłynęła na wyniki sprzedażowe Spółki? Jak bardzo pandemia wpłynęła na ten segment działalności?

– Rządowy program wsparcia bardzo dobrze wpłynął na funkcjonowanie naszej spółki w tym trudnym okresie. Pomimo tego, że sytuacja finansowajest stabilna, tego typu wsparcie zawsze umacnia zakład, szczególnie w zakresie realizowanych inwestycji oraz planów rozwojowych. Można powiedzieć, że Grupa Azoty ZAK S.A. jako jeden z liderów polskiej chemii radzi sobie w czasie pandemii bardzo dobrze. Widoczne są pewne zmiany w terminowości w różnych gałęziach produkcji, najczęściej wynikają one jednak z opóźnień podmiotów zewnętrznych.

– Za chwilę będą znane wyniki finansowe za czwarty kwartał, a tym samym za cały ubiegły rok. Jak Państwo oceniają miniony rok pod względem finansowym i sprzedażowym? Czy mimo pandemii to był dobry rok dla Spółki?

– Musimy poczekać na oficjalną publikację wyników finansowych, byśmy mogli powiedzieć więcej na ten temat i podsumować 2020 rok.

– Dużo ostatnio słyszymy o polityce energetycznej, która zakłada stopniowe odchodzenie od energetyki węglowej. Swego czasu było głośno o projekcie zgazowania węgla, które planowano zrealizować w Azotach. Gaz z węgla miałby posłużyć jak surowiec dla zakładów, a jednocześnie korzystać z polskiego węgla co byłoby korzystne dla polskich kopalń. Czy obecnie pracuje się nad tą koncepcją i jakie są plany w tym względzie?

– Polska jest obecnie na etapie wyboru drogi, jaką będzie w najbliższych dekadach podążał nasz rynek energetyczny. Wiele ostatnio mówi się o nowej strategii, która zakłada stopniowe odchodzenie od węgla jako kluczowego paliwa naszej gospodarki. Oczywiście, jest to proces i będzie on rozłożony w czasie. Dlatego dopiero kiedy poznamy ostateczne założenia i wytyczne na przyszłość dotyczące sektora energii, będziemy mogli planować realnie inwestycje w tym obszarze.

– Już w tym roku będzie wybudowana obwodnica północna Kędzierzyna-Koźla. Ponad rok temu podpisywali Państwo list intencyjny w sprawie budowy drogi łączącej zakłady z łącznikiem do obwodnicy. Na jakim etapie są starania o tę drogę, która pozwoli ominąć osiedla mieszkaniowe i zwiększyć bezpieczeństwo?

– Jako największy zakład produkcyjny w Kędzierzynie-Koźlu jesteśmy bardzo zainteresowani rozwojem tej inwestycji. Liczymy, że będzie ona miała korzystny wpływ na rozwój spółki i poprawi jakość komunikacji w mieście. Proszę jednak pamiętać, że nie jesteśmy wykonawcą tej inwestycji i ciężko jest nam wypowiadać się o jej szczegółach. Z informacji, jakie posiadamy, wszystko jest na dobrej drodze i już niebawem będziemy mogli korzystać z obwodnicy.

– Jeśli jesteśmy już przy transporcie to rodzi się pytanie o plany Grupy Azoty ZAK S.A. o rozwój transportu wodnego, wszak zakłady mają swój port. Pytanie jest o tyle istotne, że wciąż słyszymy o planach użeglownienia Odry, a jak wiemy transport wodny jest najtańszy co mogłoby przełożyć się na zwiększenie atrakcyjności produkowanych nawozów.

– Oczywiście dostrzegamy potencjał transportu wodnego jako bardzo bezpiecznej, korzystnej ekonomicznie oraz -co dla nas bardzo istotne- ekologicznej alternatywy dla transportu lądowego. Trzeba jednak pamiętać, że port znajdujący się na terenie zakładu jest jedynie częścią szlaku wodnego i bardzo wiele zależy od stopnia użeglownienia Odry. Jeśli pojawią się realne możliwości wykorzystania tej szansy, na pewno będziemy poważnie analizować taką opcję. W takim wypadku oczywiście konieczny byłby szereg inwestycji, by postawić na nowo całą infrastrukturę portową.

– W kontekście różnorodnych zawirowań związanych z gazem, a mam tu na myśli NordStream 2 oraz normalne wahania cen gazu, jak Grupa Azoty ZAK S.A. zabezpiecza się przed ewentualnym niekorzystnym wpływem takich czynników? Czy zakupy gazu są zdywersyfikowane? Czy kupują Państwo gaz skroplony z Ameryki?

– Jeśli chodzi o zakupy surowcowe, jako Grupa Azoty ZAK S.A. współpracujemy ściśle w tym obszarze z całą grupą kapitałową, a ta jest uzależniona również od kontraktów, jakie na konkretne dostawy mamy jako Państwo Polskie. Jak wiemy, pomimo negatywnego wpływu, jaki będzie miał NordStream 2 na nasz rynek energetyczny, rząd stara się dywersyfikować dostawy gazu, więc mamy nadzieję na stosunkowo stabilne ceny tego surowca w przyszłości.

– W tym roku ma być ukończona budowa nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego. Czy można spodziewać się w najbliższym czasie nowych produktów? Jakichś innowacji?

– Centrum Badawczo-Rozwojowe, zwane CBR II, to tak naprawdę kontynuacja Laboratorium Badań Aplikacyjnych i Rozwojowych, które uruchomiliśmy w 2018 roku. Tamta jednostka dała nam możliwość odtwarzania w skali laboratoryjnej procesów produkcyjnych i prowadzenia badań na otrzymywanych produktach. Wierzymy, że dzięki CBR II znacznie poszerzymy naszą ofertę badawczą, która będzie odpowiadać na potrzeby rynkowe.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting