Sporo nam obiecali nasi kandydaci

Przede wszystkim poprawę jakości powietrza, ale również nowe inwestycje komunalne, m.in. w mieszkania. Pojawiły się również propozycje obniżki niektórych opłat.

Przedwyborcze obietnice powinny być traktowane z dużą ostrożnością. Warto je jednak zapamiętać, choćby po to, by móc z nich rozliczać przyszłych zwycięzców wyborów.

Póki co faworytem do wygrania wyborów prezydenckich raczej jest urzędująca prezydent Sabina Nowosielska. W przyszłej kadencji sporo miejsca chce poświęcić tematom zdrowia i opieki społecznej. Chodzi przede wszystkim o rozszerzenie spectrum bezpłatnych badań profilaktycznych. Tłumaczy, że właśnie one pozwalają w wielu przypadkach podjąć decyzję o leczeniu nowo zdiagnozowanych, skomplikowanych schorzeń i to na etapie, który daje duże szanse na powodzenie owego leczenia. Jednym z priorytetów przyszłej kadencji jest również zakończenie budowy hospicjum, które powstaje na osiedlu Kłodnica. Sporo miejsca w programie wyborczym ubiegającej się o reelekcję prezydent zajmuje również oświata. Chodzi przede wszystkim o poprawę jakości edukacji i poziomu kształcenia naszych dzieci. Planowane są również inwestycje w infrastrukturę szkolną.

Jednym z kluczowych wyzwań samorządu na pięć kolejnych lat (tyle będzie trwała kadencja po znowelizowaniu kodeksu wyborczego) będą jednak kwestie poprawy jakości powietrza. . Chodzi przede wszystkim o zwiększenie dopłat przy wymianie pieców na ekologiczne. Ponadto planowana jest dalsza rozbudowa systemu inteligentnego oświetlenia oraz wykorzystanie energii solarnej do ogrzewania budynków użyteczności publicznej. Zaawansowany jest także projekt wykorzystania drzew wytwarzających tlen, oraz krzewów pochłaniających pyły w centrach miasta. Według Sabiny Nowosielskiej priorytetem w dziedzinie ekologii będzie również tworzenie jak największej ilości zielonych skwerów i dbałość o parki miejskie. Z tym w poprzednich latach, poprzedzających kadencję urzędującej prezydent, bywało różnie. Szczególnie dotyczy to parku w Blachowni, który po wielu latach musi być kompleksowo rewitalizowany.

Kolejnym z priorytetów dla urzędującej prezydent jest budownictwo mieszkaniowe. Planowana jest budowa mieszkań komunalnych, które pomogą wielu młodym rodzinom w uzyskaniu klucza do wymarzonego „M”. Sabina Nowosielska deklaruje również podjęcie rozmów w zakresie partnerstwa w zagospodarowaniu części terenu po byłej jednostce wojskowej w Koźlu.  Na szczególną uwagę zasługuje budowa przecisku pod wiaduktem w Kędzierzynie-Koźlu. W harmonogramie inwestycji na kolejną kadencję są również dalsze remonty dróg, chodników, skwerów, kolejne kilometry ścieżek rowerowych oraz stopniowe przejęcia dróg od innych niż Gmina właścicieli. W rozpoczętej kampanii wyborczej nie zabraknie zagadnień związanych z kwestią szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Mowa m. in. o zabezpieczeniu przeciwpowodziowym Kędzierzyna-Koźla (już jest pozwolenie na budowę wału przeciwpowodziowego na potoku Lineta), a także dalsza rozbudowa monitoringu miejskiego .

Andrzej Chrzanowski z PIS zadeklarował, że po wygraniu wyborów, co roku powstanie w mieście jeden blok mieszkalny. Ma to jego zdaniem zatrzymać młodych ludzi.- Młodzi nie chcą mieszkać w starych budynkach, w starych mieszkaniach, które często są zawilgotniałe. Dlatego chcemy budować nowe bloki. Ale żeby to było solidnie wykonane, to trzeba budować bez pośpiechu, jeden blok rocznie. To uczciwa i możliwa do zrealizowania propozycja – zapowiadał na jednej z konferencji prasowych Andrzej Chrzanowski. Kandydat na nowego prezydenta ma też kilka pomysłów na walkę z benzenem. Krytykuje działania obecnego samorządu w niektórych kwestiach, takich jak monitoring miejski czy opieka nad zielenią miejską.

Z kolei Marek Piasecki chce się skupić przede wszystkim na poprawie jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu. – Trzeba wreszcie wskazać truciciela, który emituje trujący benzen – mówi przedsiębiorca z Kędzierzyna-Koźla. Już od wielu tygodni w internecie wskazywał on na niebezpieczne skutki tak zwanych „pików”, czyli krótkotrwałych wzrostów poziomu zanieczyszczenia benzenem.

Ponadto Piasecki mówił m.in. o darmowej komunikacji w mieście, obniżeniu podatków dla lokalnych przedsiębiorców, tanich mieszkaniach i działkach budowlanych dla młodych. Jedną z najciekawszych propozycji była budowa centrum rozrywki dla mieszkańców Kędzierzyna-Koźla.

Andrzej Mazur z SLD-Lewica Razem proponuje zlikwidowanie opłat za parkingi i komunikację miejską, a także dotacje do innych opłat komunalnych. Zapewnia, że jeśli wygra wybory, wówczas mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla będą dużo mniej płacili za wodę. W kampanii wyborczej mówił również o bezpłatnych posiłkach dla uczniów oraz wypłacie rekompensat dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w wyniki remontów ulic.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting