Ruszyły żniwa w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim

Policja przestrzega przed angażowaniem dzieci w prace polowe. Apeluje także o rozsądek przy korzystaniu z maszyn.

Żniwa w tym roku ruszyły dość wcześnie. Niektórzy rolnicy zbierają już jęczmień, koszą rzepak. Żniwa jednak nie wszędzie będą udane z powodu suszy, ale to jest zmartwienie na później. Na razie trzeba zadbać o to, żeby przeprowadzone były bezpiecznie.

– Żniwa to okres wzmożonych prac na roli. W czasie pracy rolnikom towarzyszy wiele różnorodnych zagrożeń związanych m.in. z obsługą maszyn, transportem plonów i pracą na wysokości. Szczególną uwagę zwróćmy na to, co robią nasze pociechy. Nie dajmy się zwieść rutynie i zawsze miejmy na oku bawiące się na podwórku dzieci – apeluje Karol Brandys, rzecznik opolskiej policji. – My dorośli, wystrzegajmy się nieodpowiedzialnego zachowania, nie dopuszczajmy naszych nieletnich dzieci do obsługi i prowadzenia pojazdów i maszyn rolniczych. Może być to dla nich, a także innych osób, śmiertelnym zagrożeniem. Przypominamy również, że przewożenie osób na przyczepach oraz pojazdami rolniczymi w miejscach do tego nieprzeznaczonych, jest bardzo niebezpieczne i narusza to przepisy.

Policja przypomina również, aby uprzątnąć pozostawione przez maszyny zanieczyszczenia z drogi. Policjanci w okresie żniw będą szczególną uwagę przywiązywać do osób, które przyczyniają się do zanieczyszczania dróg przez prowadzone prace na polach. Mundurowi będą konsekwentnie pociągać do odpowiedzialności osoby, które poprzez niedbalstwo niszczą czy też zanieczyszczają drogę.

– Pozostawiając ziemię czy inne zanieczyszczenia pochodzące z pola, stwarzamy realne zagrożenia w ruchu drogowym. Przy odrobinie deszczu powstaje śliskie błoto, które przyczynić się może do zerwania przyczepności kół naszego pojazdu, a w konsekwencji do wypadku drogowego – podsumowuje rzecznik policji.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting