Ruszył remont kamienicy przy ulicy Żeromskiego

Po przebudowie budynek ma zostać przeznaczony na mieszkania pod wynajem i lokale usługowe.

Kamienica przy ulicy Żeromskiego w Koźlu to jedna z najbardziej okazałych nieruchomości na kozielskiej starówce. Jednocześnie jest najbardziej zdewastowana i od lat szpeci tę część miasta. Ostatni lokatorzy wyprowadzili się stamtąd w 1985 roku. Obiekt nie ma między innymi dachu, a także okien i większości drzwi.

Cztery lata temu rząd miasta poinformował, że jest prywatny inwestor, który ma prawa do dysponowania kamienicą i chce ją odnowić. Rada miasta podjęła nawet specjalną uchwałę, która pozwoliła starać się inwestorowi o odbudowę budynku i urządzenie w nim mieszkań. W 2021 inwestor dostał wszelkie pozwolenia, a z dokumentacji wynikało, że w odrestaurowanej kamienicy miałoby znaleźć się 40 mieszkań o łącznej powierzchni 1756 metrów kwadratowych.

Prace długo jednak nie mogły ruszyć. Inwestor przez kilka lat napotykał na kłopoty. Chodziło m.in. uzgodnienie z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który nakazał sporządzenie dodatkowej dokumentacji konserwatorskiej, dotyczącej elementów wewnętrznej aranżacji i wykończenia. Dopiero po jej otrzymaniu właściciel mógł ponownie wystąpić do konserwatora zabytków o uzgodnienie co z kolei mogło dać podstawę do wydania pozwolenia na budowę. Dopiero w 2024 roku udało się rozpocząć prace. Aktualnie nadbudowywana jest najwyższa kondygnacja. Na ostatnim piętrze powstają także nowe ścianki działowe pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Ponadto na niektórych piętrach budowlańcy przygotowują już otwory montażowe pod okna.

Zgodnie z planami obecnego inwestora, budynek po remoncie zostanie przeznaczony pod wynajem lokali mieszkalnych i użytkowych.

Kamienica przy Żeromskiego została wybudowana na przełomie XIX I XX wieku w stylu eklektycznym. Jest to budowla narożna, murowana z czerwonej cegły licowej na rzucie litery “L”, ze ściętym narożnikiem, w którym osadzono wykusz, zwieńczony hełmem kopulastym. Posiada bogate detale architektoniczne wykonane w tynku. Ma trzy kondygnacje – na drugiej, nad otworami okiennymi są widoczne na przemian trójkątne i zamknięte tzw. łukiem nadwieszonym naczółki. Otwory okienne na trzeciej kondygnacji są wzbogacone obramieniami z kluczem.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting