Radni zdecydowali o likwidacji Zespołu Szkół Medycznych. Posłanka Czochara: – To skandal! VIDEO

Za głosowali przedstawiciele koalicji PO oraz Mniejszości Niemieckiej, przeciw było PiS. Kędzierzyńscy radni Platformy wstrzymali się od głosu.

Radni wojewódzcy Platformy i Mniejszości Niemieckiej zagłosowali za poparciem uchwały intencyjnej o likwidacji od września Zespołu Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu. Za byli Szymon Ogłaza, Zuzanna Donath-Kasiura, Hubert Kołodziej, Rafał Bartek, Edyta Gola, Norbert Krajczy, Jolanta Wilczyńska, Piotr Wach, Janina Okrągły, Andrzej Buła, Zbigniew Ziółko, Zbigniew Kubalańca i Janusz Trzepizur.

Od głosu wstrzymali się radni PO z Kędzierzyna-Koźla Robert Węgrzyn i Brygida Kolenda-Łabuś. Oboje chcą ratować tę zasłużoną kędzierzyńską szkołę medyczną, m.in. przyczyniając się do jej promocji przed naborem na kolejny rok.

Przeciw likwidacji byli samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, w tym kędzierzyński radny Bogdan Tomaszek.

– Brakuje kadry medycznej, a likwidowana jest szkoła. Przeciwni likwidacji byli tylko radni klubu PiS – skomentowała radna Prawa i Sprawiedliwości Joanna Czochara.

Władze województwa przekonują, że nie opłaca się dłużej utrzymywać Zespołu Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu, które powstało w latach 90. na bazie dawnego liceum medycznego. Zdaniem zarządu regionu nosi to „znamiona niegospodarności”. „Od kilku lat zauważalny jest spadek zainteresowania kształceniem w Zespole Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu. Jednocześnie, pomimo zmniejszania się liczby słuchaczy, rosną nakłady Samorządu Województwa Opolskiego na potrzeby funkcjonowania szkoły” – przekonuje zarząd województwa. I przedstawia konkretne wyliczenia.

Jeszcze trzy lata temu uczyło się tam 62 słuchaczy. Dziś to już tylko 29 osób, a ma być jeszcze gorzej. „W bieżącym roku szkolnym do Zespołu Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu, pomimo prowadzenia różnorodnych działań promocyjnych, nie udało się przeprowadzić skutecznego naboru ani jesienią 2019 r., ani w semestrze zimowym 2020 r. , kiedy to zgłosiło się zaledwie 5 kandydatów”.

Robert Węgrzyn zapewnia jednak, że jeśli do września uda się znaleźć chętnych do nauki w Zespole Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu to uchwała zostanie anulowana i szkoła będzie mogła funkcjonować dalej.

W środę konferencję prasową w tej sprawie zorganizowali działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłanką Katarzyną Czocharą na czele.

– To skandal – mówiła dosadnie parlamentarzystka. Tłumaczyła, że w regionie jest bardzo duża potrzeba kształcenia w zawodach medycznych, ponieważ uprawnionych do pracy w szpitalach ubywa.

– Powinny zostać być wdrożone konkretne działania, włącznie z dodatkowym wsparciem finansowym dla tej szkoły. Apeluję do pana marszałka, aby nie szedł tą drogą i jej nie likwidował – mówiła podczas konferencji prasowej poseł Katarzyna Czochara.

Z kolei radny Andrzej Lachowicz przekonywał, że można tutaj kształcić higienistki czy sekretarki medyczna. – Ta szkoła nie musi być zamykana, tylko trzeba mieć jakiś pomysł – mówił.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting