Przebudowują kozielski szpital od środka. Będą dwie strefy

Trwają przygotowania do częściowego przekształcenia szpitala jednoimiennego w wielooddziałowy. Ma być gotowy już za siedem dni.

Duże prace budowlane trwają przy tzw. łączniku starej i nowej części kozielskiego szpitala. Przebijane są tunele, wytyczane osobne wejścia. Wszystko po to, aby już 22 czerwca szpital mógł funkcjonować w podwójnej roli: jako lecznica dla osób zakażonych SARS CoV-2 oraz pozostałych pacjentów nie podejrzewanych o obecność koronawirusa.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Małgorzata Tudaj i dyrektor szpitala Jarosław Kończyło potwierdzili, że prace przy przekształcaniu szpitala są zaawansowane i że wszystko idzie w dobrym kierunku.

– Podzieliliśmy personel na dwie grupy. Osoby pracujące z pacjentami zakażonymi i osoby odseparowane od zakażonych. Nasz personel ma stały i natychmiastowy dostęp do testów w kierunku obecności koronawirusa – przekazał szef SP ZOZ Jarosław Kończyło.

Już wiadomo, że w starej formule (czyli dla pacjentów bez zakażenia) z powrotem funkcjonować będą następujące odziały: Oddział Chirurgii Ogólnej, Oddział Laryngologiczny, Oddział Okulistyczny, Oddział Urologii oraz Oddział Neurologii z pododdziałem udarowym, Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Intensywnej Opieki Medycznej i Oddział Ginekologii i Położnictwa. Na razie nie ma decyzji co do oddziału dziecięcego.

Maksymalnie zabezpieczone będzie też bezpieczeństwo pacjentów “odmrożonej” części szpitala. Przed przyjęciem do lecznicy będą oni badani na obecność wirusa SARS-CoVC-2.

– Wprowadzamy ankiety dla wszystkich pacjentów, oceniające ryzyko przeniesienia zakażenia i umożliwiające podjęcie decyzji, co do postępowania z pacjentem. Wprowadziliśmy procedury bezpieczeństwa i postępowania dla personelu i kładziemy nacisk na rygorystyczne ich przestrzeganie – dodaje dyrektor Kończyło.

“Odmrożenie” szpitala w istotny sposób zwiększy dostępność do specjalistycznej opieki medycznej dla mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskie. Kolejnym etapem ma być powrót do POZ-etów.

– Mam nadzieję, że i POZ-ety będą powoli wracać do normalnego funkcjonowania – powiedział dyrektor Jarosław Kończyło.

Już od ponad 2 miesięcy taką praktykę medyczną świadczy m.in. Klinika Nova, która udostępnia podstawową opiekę medyczną w POZ w Sławięcicach i w Koźlu przy ul.Łukasiewicza oraz w samej siedzibie Kliniki przy Kłosowej w Kłodnicy, gdzie przyjmowani są pacjenci do specjalistów i wykonywane są zabiegi operacyjne planowe i pilne.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting