Powstanie nowy gazociąg Zdzieszowice – Kędzierzyn-Koźle

Zbuduje go firma JT S.A. Trwają już przygotowania do inwestycji.

Spółka Gaz System podpisała właśnie umowę na realizację budowy gazociągu Zdzieszowice-Kędzierzyn-Koźle. Stanowi on element zachodniej nitki korytarza gazowego Północ-Południe.

Gazociąg Zdzieszowice – Kędzierzyn-Koźle o średnicy 1000 mm i ciśnieniu 8,4 MPa, liczący 17,3 km, zostanie wybudowany na terenie gmin Leśnica i Kędzierzyn-Koźle. – Docelowo będzie on spięty z budowanymi aktualnie gazociągami Zdzieszowice – Wrocław i Tworóg – Kędzierzyn-Koźle oraz połączony z planowaną tłocznią gazu w Kędzierzynie-Koźlu. W ramach inwestycji powstanie również węzeł gazowy w Kędzierzynie-Koźlu – informuje Mariusz Kozłowski, Rzecznik Prasowy Gaz System.

Gazociąg stanowi fragment zachodniej nitki korytarza gazowego Północ-Południe, a w przyszłości ma połączyć Terminal LNG w Świnoujściu oraz projektowany gazociąg Baltic Pipe z planowanym terminalem Adria LNG w Chorwacji. Budowa gazociągu Zdzieszowice – Kędzierzyn-Koźle została wpisana do katalogu projektów towarzyszących inwestycjom w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Celem budowy gazociągu jest zwiększenie zdolności przesyłowych systemu oraz atrakcyjności inwestycyjnej regionu. W skali kraju efektem jego budowy będzie poprawa bezpieczeństwa i dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego do Polski. Ważną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie także corocznie odprowadzany przez spółkę podatek od nieruchomości, stanowiący 2 proc. wartości infrastruktury gazowej zlokalizowanej na terenie gminy.

REKLAMADodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting