Posprzątali brzegi Odry i Kłodnicy, a później wypoczywali na pikniku ekologicznym

W niedzielę 10 czerwca, w godzinach porannych, rozpoczęła się akcja sprzątania brzegów Odry i Kłodnicy oraz likwidacji dzikich wysypisk. Zadanie to było realizowane w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. Akcję zakończył piknik ekologiczny na powiatowej przystani “Szkwał”.

Autorka projektu Anna Piróg ze Stowarzyszenia Załóg Pływadeł “Rzeki dzielą – Odra łączy” za podjęcie inicjatywy i przygotowanie projektu “Sprzątanie brzegów Odry i Kłodnicy. Likwidacja dzikich wysypisk” została uhonorowana listem gratulacyjnym z podziękowaniami, który w imieniu Andrzeja Buły, Marszałka Województwa Opolskiego wręczył Andrzej Sałacki, radny Sejmiku Województwa Opolskiego,

– Jest wielka potrzeba, aby to zadanie kontynuować. Takie odpady to wielkie niebezpieczeństw dla nas i dla środowiska – mówiła Anna Piróg, autorka projektu – Kiedy sprzątaliśmy Odrę po raz pierwszy, a było to kilkanaście lat temu, zebraliśmy masę opakowań; worki, butelki, potrzebowaliśmy specjalnych samochodów, które odbierają odpady chemiczne – wspominał Bronisław Piróg, jeden z realizatorów akcji, prezes Stowarzyszenia Załóg Pływadeł “Rzeki dzielą – Odra łączy” – Odra jest naszym wielkim walorem turystycznym, gdy będzie czysta będzie nam dobrze służyła – dodał.

Piknik ekologiczny uświetnili uczniowie szkół podstawowych z powiatu uczestniczący w Konkursie Wiersza i Piosenki Ekologicznej. Wśród laureatów konkursu znaleźli się: Julia Skwierczyńska (za piosenkę pt.”Ziemia – wyspa zielona”) oraz Natalia Piekielny (“My chcemy grać w zielone”) – I miejsce w kategorii dzieci do lat 12 , Rafał Wieczorek (“Kaj to ciepiesz”) oraz zespół BETTER LATE THAN NEVER: Sebastian Barton, Andrzej Garecki (gitara akustyczna), Jakub Kalisz (cajon- mały instrument perkusyjny) za piosenkę pt. “Natura” – I miejsce w kategorii młodzieżowej.
Zaprezentowano również i wyróżniono rękodzieło przygotowane podczas terapii zajęciowej w Środowiskowym Domu Pomocy “Promyczek”. Nagrodę za I miejsce odebrał Przemysław Krzysiak, który nadał “drugie życie” wyrzuconemu już na śmietnik stolikowi, II miejsce przyznano Henryce Krzysiak za zestaw obiadowy z papierowej wikliny, a nagrodę za III miejsce otrzymał Andrzej Marzec za płaskorzeźbę pt. “Kot”.

W dalszej części odbył się pokaz skoków na trampolinach w wykonaniu Joanny Czajkowskiej z Kobiecego Centrum Rozwoju w Kędzierzynie – Koźlu.
Wydarzenie objął patronatem Andrzej Buła Marszałek Województwa Opolskiego.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting