Popołudnie pełne wspomnień

W środę w hotelu Solidaris odbyła się uroczysta gala uhonorowania zasłużonych pracowników Grupy Azoty ZAK S.A., połączona z 70-leciem spółki.

To wyjątkowe wydarzenie, organizowane w roku wielkich rocznic: stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 550-lecie polskiego parlamentaryzmu i czterdziestolecia wyboru Polaka na papieża, przesycone było wspomnieniami o minionych 70 latach funkcjonowania, rozwoju i sukcesów kędzierzyńskich zakładów azotowych. Ich bogate dzieje przypomniano w wyświetlonym na wstępie gali, dynamicznym filmie. Po jego prezentacji głos zabrał gospodarz uroczystości, prezes Grupy Azoty ZAK S.A. Sławomir Lipkowski.

– Ogromnym zaszczytem jest dla nas gościć na dzisiejszej uroczystości wojewodę opolskiego pana Adriana Czubaka – stwierdził na wstępie prezes Lipkowski. Następnie powitał przedstawicieli władz samorządowych oraz przedstawicieli Rady Nadzorczej Grupy Azoty S.A, Zarządu Grupy Azoty SA. Na jubileuszową galę przybył i także przedstawiciele zarządów pozostałych spółek, wchodzących w skład Grupy Azoty S.A.

– Przed dzisiejszą uroczystością próbowaliśmy znaleźć starszą od nas firmą działającą w Kędzierzynie-Koźlu. Po długich poszukiwaniach znaleźliśmy tylko jedną – Stocznię w Koźlu. Tak więc wydaje się, że jesteśmy drugą najstarszą firmą w naszym mieście – zaznaczył prezes Lipkowski, a następnie przypomniał wydarzenia stanowiące kamienie milowe w historii Grupy Azoty ZAK S.A. oraz zaprezentował obecną sylwetkę Spółki z najważniejszymi, realizowanymi w niej aktualnie inwestycjami. Odnosząc się do miejsca Grupy Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A. w Grupie Azoty Sławomir Lipkowski posłużył się porównaniem do potężnego drzewa.

– Jeden konar można złamać, czterech konarów, otoczonych wieloma mniejszymi gałęziami, nie sposób – powiedział przypominając, że kędzierzyńska Spółka należy do czterech największych firm
w Grupie Azoty.

Sławomir Lipkowski zaznaczył jednocześnie, że funkcjonowanie w grupie pozwala m.in. na optymalizację kosztów, lecz granicą tej optymalizacji jest zawsze dobro pracowników.

– To niezwykły ewenement, że od 25 lat nie doszło w naszym zakładzie do żadnego wypadku śmiertelnego – podkreślił prezes Sławomir Lipkowski, dodając że w ZAK S.A. w ogóle nie praktykuje się zatrudniania ludzi na tzw. umowach śmieciowych. Podczas jubileuszowej gali głos zabrał także prezes Grupy Azoty S.A.Wojciech Wardacki. Podkreślił rolę Grupy Azoty ZAK S.A. w rozwoju i współczesnym pejzażu polskiej chemii, a także w kształtowaniu się miasta Kędzierzyn-Koźle. – Grupa jest silna siłą swoich spółek i swoją przewagę konkurencyjna, swą pozycję uzyskujemy dzięki temu, że jesteśmy razem – podkreślił prezes Wardacki. – Nikt nie ma jednak żadnych zamiarów pozbawiania poszczególnych spółek samodzielności.
Muszą one być obecne w swoich społecznościach lokalnych. Znaczenie Zakładów Azotowych Kędzierzyn dla Kędzierzyna-Koźla, podobnie jak zakładów Grupy Azoty zlokalizowanych w innych
miastach dla tych właśnie miast – jest nie do przecenienia. Dlatego muszą one pozostać i pozostaną samodzielnymi podmiotami, by nadal móc tę rolę pełnić – zapewnił dr Wojciech
Wardacki.

Następnie, po odśpiewaniu hymnu narodowego, byłym i obecnym pracownikom Grupy Azoty ZAK S.A. wojewoda wręczył odznaczenia państwowe – Złoty Medal za Długoletnią Służbę. Następnie medale dla zasłużonych pracowników wręczyli prezesi Sławomir Lipkowski i Wojciech Wardacki. Listę uhonorowanych prezentujemy obok. Uroczystość zakończyło zaproszenie na rodzinny piknik z okazji Dnia Chemika, który w sobotę 9 czerwca odbędzie się w Kędzierzynie-Koźlu.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting