Pamięć o Teresie jest w jej piosenkach!

Na ten koncert wielu czeka z niecierpliwością. 31. marca w DK Koźle odbędzie się koncert poświęcony Teresie Haremzie, fantastyczniej, przedwcześnie zmarłej piosenkarce z Kędzierzyna –Koźla

Kiedy wchodziła na scenę amfiteatru w Świnoujściu, większość młodzieżowej widowni nie miała pojęcia co się za chwilę stanie. Rudowłosa, piegowata, „okularnica”, w zwiewnej długiej sukni stanęła przed mikrofonem i po kilku taktach zaśpiewała tak, że przepełniony amfiteatr ucichł w ciągu kilku sekund. Nie pamiętam już jaką piosenkę śpiewała wtedy, w 1974 roku. Pamiętam jednak, że byłem wśród widzów, którzy słuchali jej anielskiego głosu i potem długo bili brawa. Byłem do tego niezwykle dumny, że Teresa Iwaniszewska, dla kolegów i znajomych „Stówa” (jej rude włosy przypominały ówczesny stuzłotowy banknot – red.) pochodzi z Kędzierzyna-Koźla i jest moją starszą o dwa lata koleżanką.

Mijaliśmy się od czasu do czasu na ulicy Świerczewskiego (dziś Jana Pawła II) i choć kończyła kozielskie liceum, a ja kędzierzyńskie, śledziłem jej występy z zapartym tchem.
Teresa rozpoczęła swoją krótką, ale intensywną karierę występem na festiwalu piosenki radzieckiej w Zielonej Górze, gdzie przepięknie zaśpiewała piosenkę z repertuaru Bułata Okudżawy „Modlitwa Francis Villona”. Dostała za to wykonanie nagrodę dziennikarzy, a Zielona Góra stałą się dla niej trampoliną do prawdziwej kariery. Rozpoczęła studia we Wrocławiu, ale przede wszystkim śpiewała i zachwycała swoimi interpretacjami poezji nawet największych artystów i recenzentów muzycznych. To w tym okresie podbiła serca publiczności na świnoujskiej FAMIE, wtedy zdobyła nagrody na festiwalu piosenki Studenckiej w Krakowie, by w końcu z sukcesem wystąpić na festiwalu opolskim. We Wrocławiu poznała też swojego męża, fotografiką Grzegorza Haremzę. Głos kędzierzynianki, był tak piękny, że zaproponowano jej współpracę przy kultowym przedstawieniu Krzysztofa Jasińskiego „Exodus”, gdzie wystąpiła wspólnie z Markiem Grechutą. Grechuta, Niemen, Krystyna Prońko, Seweryn Krajewski, to artyści, którzy zapraszali ją do wspólnych wykonań, pisali dla niej piosenki i wtedy, na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku wydawało się, że znajdzie swoje miejsce w panteonie wielkich polskich gwiazd. Teresa Haremza wystąpiła jeszcze w innym kultowym przedstawieniu muzycznym – „Kolęda Nocka”. We wrześniu 1981 roku piosenkarka z Kędzierzyna-Koźla wyjechała do Holandii, a po ogłoszeniu stanu wojennego, przez Austrię, wyemigrowała do Australii. Urodziła tam córkę Julkę, nagrała płytę i… zmarła 11 marca 1996 roku po sześcioletniej walce z nieuleczalną chorobą. Historię Teresy, oraz linki do jej piosenek znajdziecie w portalu retromuzyka. pl. Ci, którzy nie znają twórczości Haremzy na pewno nie będą rozczarowani, bo jej poetyckie piosenki, a nawet pieśni są czymś zupełnie niezwykłym. |W ogrodzie polskiej poezji śpiewanej, rozkwitają jak najpiękniejsze róże. O ile bezdyskusyjnym królem tego gatunku jest Marek Grechuta, to siedzącą obok niego na tronie, królową, jest na pewno Teresa Haremza.

Jeśli chcecie posłuchać nowych wykonań jej piosenek, to musicie wybrać się do Koźla, gdzie w Domu Kultury „Koźle”, odbędzie się niesamowity koncert, poświęcony Teresie Haremzie. Kędzierzyńskie środowisko muzyczne postanowiło oddać hołd wspaniałej piosenkarce i 31. marca, w niedzielę, o godz. 15.00 odbędzie się koncert „Teresa Haremza – muzyczne wspomnienie”.

– Zapraszamy wszystkich, wstęp na koncert jest bezpłatny – powiedział Zbigniew Kowalski, który nie tylko jest pomysłodawcą koncertu, ale nieustannie zbiera wszystkie, nawet najmniejsze okruszki dotyczące życia i kariery kędzierzyńskiej artystki.

31 marca godz. 15.00
w DK “Koźle”
koncert pt. “Teresa Haremza
– muzyczne wspomnienie”,

Wstęp wolny. Pomysłodawcą koncertu Zbigniew Kowalski, który przez szereg
lat zbierał informacje na temat artystki.

Koncert w hołdzie Teresie Iwaniszewskiej-Haremzie przygotowany przez Centrum Edukacji Muzycznej “K-Kwarta”, Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu
i portal Retromuzyka.pl.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting