Opolski szpital tymczasowy ma odciążyć kozielską placówkę

Szpital w opolskim CWK jest gotowy. Wciąż brakuje tam jednak kadry.

Od początku pandemii kozielski szpital przy ul. Roosevelta bierze na siebie główny ciężar walki z negatywnymi skutkami pandemii. Już niedługo ma jednak zostać odciążony przez lecznicę tymczasową, która powstała w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Szpital tymczasowy w Opolu zwiększy dostępną bazę miejsc covidowych w regionie do 1300. – Podjęliśmy się dzieła żeby w ciągu trzech tygodni przekształcić Centrum w szpital tymczasowy. Po raz kolejny należy w tym miejscu podziękować wszystkim za współpracę. Ten nowoczesny obiekt już za kilkanaście dni zostanie przekazany pacjentom. Dzięki szpitalowi zwiększy się baza łóżkowa dla pacjentów covidowych, zwiększy się też baza łóżek OIOM. Mam nadzieję, że te 150 łóżek przyczyni się do odmrożenia szpitali w województwie opolskim zaangażowanych w walkę a Covid-19, a takich szpitali jest ponad 20 – podkreślał podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda opolski Adrian Czubak.

Według wstępnych danych, szpital tymczasowy ma zacząć przyjmować pacjentów już przed Świętami Bożego Narodzenia. Aktualnie trwa rekrutacja.

– Brakuje nam kadry lekarskiej, zwłaszcza anestezjologów, ten obszar jest najtrudniejszy. Mam nadzieję, że niedługo będziemy mieli już na tyle gotową kadrę lekarską, aby uruchomić pierwszy etap przyjmowania pacjentów. Potem w miarę dostępności kadry będziemy uruchamiać kolejne części szpitala – wyjaśniał Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

– Ten szpital wypełnia oczekiwania dotyczące bezpieczeństwa covidowego, ale również wypełnia oczekiwania związane z tym, żeby uregulować sytuację tych pacjentów, którzy nie chorują na COVID-19. Ten szpital będzie również odciążeniem szpitali powiatowych dla pacjentów poza koranawirusem. Realizujemy tutaj dwie ważne kwestię. Po pierwsze są one związane z bezpieczeństwem i zabezpieczeniem pacjentów, ale również z zabezpieczeniem pacjentów, którzy chorują na inne choroby niż COVID-19 – zaznaczyła poseł Violetta Porowska.

Maciej Wujec, wiceprezydent Opola podkreślił, że już niebawem szpital tymczasowy będzie zaopatrzony w kontenery, służące do odpoczynku lekarzy. W tworzenie szpitala tymczasowego włączył się także zarząd województwa opolskiego. Na ten cel przekazano 6 milionów złotych. Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego dziękował wszystkim osobom zaangażowanym w walkę z pandemią, podkreślał również dobrą współpracę z wojewodą opolskim w zakresie dostępu do ochrony zdrowia.

fot. UW Opole

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting