On musi kupić serce, ona walczy z handlem narządami

Nawet jeśli najnowszą powieść Górniaka zaczniesz czytać z tętnem spoczynkowym 62, i tak skończysz z palpitacjami.

„Serce nr 62” trzyma w napięciu, czaruje formą i otwiera oczy na otaczający nas świat. Te dwie ostatnie cechy twórczości opolskiego dziennikarza i pisarza Zbigniewa Górniaka znają wszyscy miłośnicy jego niezrównanych felietonów, tryskających błyskotliwymi refleksjami i humorem wywołującym perlisty śmiech. W gazetach, a ostatnio także na antenie Radia Opole Zbigniew Górniak na gorąco komentuje niedorzeczności rzeczywistości. Jako pisarz nie rezygnuje z felietonowego stylu, który subtelnie wplata także w fabułę swej najnowszej książki „Serce nr 62”.
Pomysł na nią – jak sam autor wyznaje – zrodził się podobnie jak inspiracja do cotygodniowego felietonu: z lektury bieżących doniesień medialnych.

– Przeczytałem artykuł tym, jak w Chinach hoduje się pod państwowym parasolem więźniów. Niewinnych, za to wyjątkowo zdrowych ludzi, których zamyka się pod byle pozorem, by zabić i wypatroszyć, gdy znajdzie się nabywca na ich narządy – opowiada Zbigniew Górniak. – Postanowiłem wpleść taką opowieść w polskie realia.
W rezultacie powstała powieść o niezwykle zagmatwanych losach krnąbrnej aktywistki społecznej Agnieszki Wyrwał, walczącej z handlem ludzkimi narządami do transplantacji, stojącego nad grobem nadzianego, ale szlachetnego przemysłowca Witolda Niemcewicza oraz barwnej plejady towarzyszących im postaci. Fabuła wciąga od pierwszych zdań, zaskakuje, oburza, bawi i z każdą kolejną stroną coraz bardziej mrozi krew w żyłach. Kto zaczyna lekturę „Serca…” z tętnem spoczynkowym 62, i tak zakończy ją na granicy palpitacji. Gwarantuje to pietyzm, z jakim Zbigniew Górniak buduje napięcie, splata wątki i akcenty kryminalne z dylematami moralnymi swych wyrazistych bohaterów, szermujących na wskroś współczesną i znakomicie podpatrzoną polszczyzną.

Po „Serce nr 62” warto sięgnąć już teraz, gdyż tak dobrych premier tej wiosny na pewno wiele się nie ukaże. Warto także już teraz zarezerwować czas na spotkanie autorskie ze Zbigniewem Górniakiem, które odbędzie się 25 maja o godz. 17.00 na kozielskim Rynku podczas Targów Książki nad Odrą.
Zbigniew Górniak to pisarz, dziennikarz, zdobywca kilkunastu krajowych nagród za reportaż prasowy, wieloletni felietonista gazetowy i radiowy, autor scenariuszy dla telewizji oraz kilku powieści współczesnych. Uwielbia książki – najbardziej Eustachego Rylskiego, góry, psy, jazz i jedzenie.

TYTUŁ: Serce nr 62
AUTOR: Zbigniew Górniak
WYDAWNICTWO: Ronin
LICZBA STRON: 290
CENA: 32 zł

REKLAMAOne thought on “On musi kupić serce, ona walczy z handlem narządami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting