Nowa metoda leczenia jaskry w kozielskim szpitalu

Nasza placówka jako pierwsza w regionie wykorzystuje do tego celu tzw. mikro pulsy.

Jaskra to schorzenie oczu, które nie leczone doprowadza do uszkodzenia i zaniku nerwu wzrokowego, a w efekcie nieodwracalnej ślepoty. Po zaćmie jest najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dużo groźniejszą, ponieważ powoduje nieodwracalne ubytki w polu widzenia. W przypadku tego schorzenia kluczowa jest wczesna diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zatrzyma postęp choroby i pozwoli pacjentom cieszyć się dobrym widzeniem.

W tym przoduje właśnie kozielski szpital. Nasza placówka jako pierwsza w regionie wykorzystuje do tego celu tzw. mikro pulsy. – Nasi pacjenci poszukiwali możliwości zaawansowanego leczenia jaskry poza granicami naszego województwa. Odpowiadając na ich potrzeby wprowadziliśmy tą supernowoczesną metodę leczenia jaskry w naszym szpitalu – podkreśla Jarosław Kończyło, dyrektor SP ZOZ Kędzierzyn-Koźle. – Ta metoda dostępna na naszym oddziale okulistyki wprowadza wysokojakościowe standardy leczenia pacjenta. Dla nas pacjent jest najważniejszy dlatego staramy się dostosowywać ofertę oddziału do jego potrzeb.

Dziś jaskrę leczyć można farmakologicznie, laserowo i chirurgicznie. Efektywne leczenie wymaga posiadania nowoczesnego sprzętu medycznego, dlatego kozielski szpital wprowadził innowacyjny laser okulistyczny niezbędny do leczenia jaskry, nowoczesnymi rozwiązaniami.

Wykorzystuje on zasadę cyklofotokoagulacji przeztwardówkowej za pomocą mikro pulsów . Jest to nowoczesna metoda rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne do leczenia początkowych, zaawansowanych i wszelkich trudnych przypadków jaskry.

Obejmuje ona szereg bardzo krótkich, mikrosekundowych impulsów światła, których czas trwania i częstotliwość są w pełni regulowane. Ten tryb zabiegu podprogowego umożliwia precyzyjne zarządzanie efektem termicznym na docelowych tkankach i zachowanie struktur ciała rzęskowego. Do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego dochodzi dzięki stymulacji struktury oka produkującego ciecz wodnistą oraz zwiększeniu odpływu cieczy wodnistej przez ciało rzęskowe i drogą naczyniówkowo-twardówkową. Operacja ta obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe, co w większości przypadków spowalnia proces neurodegeneracyjny.

Zabieg za pomocą mikro pulsów jest krótki, bezpieczny i bezbolesny dla pacjenta. Ważne, że może być wykonywany u pacjentów z innymi współistniejącymi schorzeniami oczu np.: zaćmą, zwyrodnieniem plamki żółtej, retinopatią cukrzycową. Może być również wykonywany jako procedura łączona z zabiegiem usunięcia zaćmy (kompleksowość leczenia, zwłaszcza u starszych i mało mobilnych pacjentów). W razie konieczności procedurę można powtarzać po 3 miesiącach od poprzedniego zabiegu.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting