Nasze miasto obchodzi 45 urodziny

Kolejna rocznica powstania miast to okazja do zastanowienia się nad tym w jakim miejscu jest dziś Kędzierzyn-Koźle.
Kiedy 45 lat temu powstało nasze miasto z połączenia czterech osobnych miejscowości (Kędzierzyna, Koźla, Kłodnicy i Sławięcic), ówcześni włodarze kreślili bardzo śmiałe plany na przyszłość. Kędzierzyn-Koźle miał być przede wszystkim przemysłową stolicą Opolszczyzny. Ale także bardzo szybko się rozwijać wokół licznych zakładów i pod względem urbanistycznym być konkurencją nawet dla samego Opola.

Przede wszystkim w liczbie mieszkańców. Szacowano, że już w latach 90. będzie tu mieszkało co najmniej 100 tysięcy osób. Rzeczywistość jednak okazało się dużo bardziej skomplikowana. Jeszcze w katach 80. porzucono kilka dużych inwestycji, które mogły być motorem napędowym dla miasta. Przede wszystkim nie zbudowano wielkiej rafinerii na polu między Blachownią a Sławięcicami. Ta niespełniona inwestycja oraz krach gospodarczy lat 90. sprawiły, że Kędzierzyn-Koźle zaczął się dość szybko wyludniać.

Dziś liczy około 50 tysięcy mieszkańców (rzeczywistą liczbę trudno wskazać ze względu na liczne migracje zarobkowe). W porównaniu do podobnych miast jak Nysa czy Racibórz nasze nie doczekało się utworzenia wyższej uczelni. To jeden z czynników, który miał mieć destrukcyjny wpływ na potencjalny rozwój miasta. Podejmowane były co prawda takie próby, 4 lata temu stworzono nawet wydział zamiejscowy Politechniki Opolskiej. W tym roku został on jednak zlikwidowany z powodu braku chętnych.

Z punktu widzenia miejsc pracy Kędzierzyn-Koźle jest raczej przyjaznym miastem dla mieszkańców. Grupa Azoty ZAK S.A., Brenntag i kilka innych dużych firm uważane są za wyjątkowo atrakcyjnych pracodawców. Z tego też powodu średnie pensje wyliczane przez GUS są w naszym mieście wyższe, niż te w Nysie czy Raciborzu.

Do dziś udało się utrzymać także bardzo sprawną komunikację miejską, która dociera do wszystkich miejskich osiedli. Co prawda rocznie dopłacamy do niej kilka milionów złotych, ale dzięki temu mieszkańcy nie posiadający samochodów, czy dzieci oraz młodzież mają możliwość szybkiego dojazdu praktycznie do wszystkich szkół czy instytucji. Przebudowywany jest także węzeł kolejowy w naszym mieście wraz z dworcem i peronami. Już niedługo mają być przywrócone niektóre skasowane w ostatnich latach pociągi.

Całkiem nieźle nasze miasto wygląda pod kątem oferty kulturalno-sportowej. Mamy świetny klub siatkarski ZAKSA, prężnie działający MOK i wielosalowe kino komercyjne. Atrakcyjność miasta podnosi także fakt istnienia tutaj od 8 lat dużej galerii handlowej Odrzańskie Ogrody.

Podsumowując, Kędzierzyn-Koźle z pewnością nie wygląda dziś tak, jak wyobrażali sobie 45 lat jego twórcy. Jednocześnie poziom życia w naszym mieście realnie nie odbiega od tych w miastach podobnej wielkości, a niektóre nawet przewyższa. Na uwagę zasługuje także fakt, że władze miasta od kilku lat przeprowadzają tutaj sensowne inwestycje rozbudowujące infrastrukturę komunalną (nowa aleja Jana Pawła II, Wodne oKKo, muzeum, itd). Za minusy można uznać brak wspomnianej wyższej uczelni i zastój w budownictwie. Szczególnie to ostatnie powinno być jednym z wyzwań dla władz gminy.

fot. Bogusław Rogowski

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting