Nagrody dla twórców “Pływadeł”

Statuetki Koziołków odebrali Bronisław Piróg, Ireneusz Wiśniewski i Tadeusz Urbańczyk. To osoby zaangażowane w jeden z najpopularniejszych spływów w Polsce.

Po latach przerwy powiat kędzierzyńsko-kozielski ponownie uhonorował osoby zasłużone dla lokalnej społeczności prestiżowym wyróżnieniem – statuetką Koziołków. Podczas IX sesji Rady Powiatu, która odbyła się 28 stycznia 2025 roku, nagrodzeni zostali Bronisław Piróg, Tadeusz Urbańczyk i Ireneusz Wiśniewski. Od lat byli zaangażowani w organizację spływu “Pływadeł”.

Jak przypomniał starosta Artur Maruszczak, statuetka Koziołków została ustanowiona w 2001 roku i przez ponad dekadę przyznawano ją osobom i instytucjom, których działania miały szczególny wpływ na rozwój regionu. Ostatnie wręczenie miało miejsce w 2013 roku, jednak dzięki inicjatywie radnej Ariadny Miernickiej udało się przywrócić tę zaszczytną nagrodę.

Bronisław Piróg to pomysłodawca i dusza “Pływadeł”. To właśnie on wymyślił “Pływadeła” jako odpowiedź na konkurs organizowany przez Związek Powiatów Polskich. Jego wizja stworzenia wydarzenia integrującego gminy nadodrzańskie i promującego walory Odry okazała się strzałem w dziesiątkę. Nie tylko zapoczątkował tradycję spływów, ale przez 25 lat angażował się w ich organizację, niezmiennie działając z pasją. Jest postacią rozpoznawalną – jego barwne przebrania i poetyckie talenty na trwałe wpisały się w historię wydarzenia.

– Mnie czeka teraz dużo pracy przy organizacji 26 edycji Pływadeł – skomentował tuż po uroczystości Bronisław Piróg. – Jeszcze do końca stycznia czekamy na propozycje na hasło spływu. W lutym w Turzu wybierzemy najlepszą propozycję i wiosną przyjdzie czas na budowę czegoś co dopłynie z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za nominację i poparcie, dziękuję Pani Adrianie Miernickiej za to, ze “obudziła” Koziołki po 11 latach przerwy. Dziękuję też innym tu nie wymienionym takim jak Pani Małgorzata Wilk, która od początku prowadzi sekretariat imprezy. Dziękuję Panu Piotrowi Kielarowi, Panu Markowi Kurpisowi, Pani Marcelinie Waśniowskiej i Panu Pawłowi Macha oraz wielu, wielu innym strażakom i wodniakom.

Tadeusz Urbańczyk od 2003 roku sprawował funkcję Komandora “Pływadeł”, dbając o logistykę i bezpieczeństwo imprezy. Pracował nad regulaminem, utrzymywał kontakty ze służbami ratowniczymi oraz rozwiązywanie sytuacji kryzysowych. Pod jego opieką co roku znajdowało się średnio 40 pływających konstrukcji i ponad 300 uczestników, co czyni jego zadanie niezwykle wymagającym.

Ireneusz Wiśniewski jako wicekomandor spływu wspierał Tadeusza Urbańczyka i odpowiadał za całą infrastrukturę techniczną. Jego umiejętności organizacyjne oraz zdolność do skutecznej współpracy z samorządami sprawiają, że “Pływadeła” mogą się odbywać w tak sprawnej i atrakcyjnej formie.

– Serdeczne podziękowania za inicjatywę uchwałodawczą Ariadnie Miernickiej, dziękuję radnym i zarządowi powiatu oraz mieszkańcom, którzy tłumnie przybywają na to wydarzenie, ciągle potwierdzając jego walor kulturalno-sportowy i za razem promujący nasz region – powiedział po uroczystości Ireneusz Wiśniewski.

Od początku istnienia “Pływadeła” stały się czymś więcej niż tylko spływem rzeką. To wydarzenie, które promuje rekreację, świadomość ekologiczną i współpracę między samorządami. Po powodzi w 1997 roku dyskusje prowadzone w kontekście imprezy przyczyniły się do intensyfikacji działań na rzecz ochrony przeciwpowodziowej, w tym do powstania zbiornika “Racibórz”. Dzięki “Pływadłom” rozwija się partnerstwo pomiędzy powiatami kędzierzyńsko-kozielskim i raciborskim, a także gminami Kuźnia Raciborska, Bierawa i Cisek. Wsparcie dla imprezy okazują też samorządy miast Kędzierzyn-Koźle i Racibórz.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting