Na Targach Pracy w ofertach można było przebierać

XII Targi Pracy i Edukacji zgromadziły w tym roku rekordową liczbę przedsiębiorców. Potencjalnych pracowników na Targach wprawdzie nie brakowało, jednak pracodawcy podkreślali, że kędzierzyńsko-kozielski rynek pracy jest obecnie „rynkiem pracownika” i to przedsiębiorcy szukają rozwiązań zachęcających pracowników do wyboru ich oferty pracy.

Na Targi przybyli przedstawiciele największych lokalnych firm m.in: Grupy Azoty ZAK S.A., FAMET S.A., KOFAMY Koźle S.A., A. Berger Polska Sp. z o.o., Solidaris Sp. z o.o. oraz mali i średni przedsiębiorcy. Z zamiarem pozyskania pracowników uczestniczyły w Targach również firmy z pobliskich powiatów oraz ze Śląska: Zakłady Usługowe „EZT” S.A. z Sosnowca, EKO-OKNA S.A. z Kornic czy Karol Kania i Synowie z Pawłowiczek.

Większość przedsiębiorców oferowała po kilkanaście ofert pracy na różnych, specjalistycznych stanowiskach. Duża część ofert kierowana była do osób posiadających wykształcenie techniczne, ale były również oferty dla ekonomistów, oraz takie, gdzie kwalifikacje nie były wymagane. Ogółem można było wybierać wśród ponad 250 ofert pracy.

Miłym zaskoczeniem okazały się warunki zatrudnienia i wynagradzania oferowane przez sieć sklepów LIDL. Zatrudnienie bez okresu próbnego i bez doświadczenia w pracy w handlu to obecnie wyjątkowa sytuacja. LIDL ma dla pracowników również szereg benefitów m.in.: prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie, bony na święta i wyprawki szkolne. I oczywiście niezłe zarobki „na start”: 2800,-zł brutto.

Do osób, które nie mają kwalifikacji dostosowanych do wymagań miejscowych pracodawców, ale są przedsiębiorcze skierowały swoją ofertę instytucje wsparcia biznesu. Lokalny Punkt Informacyjny w Kędzierzynie-Koźlu zachęcał osoby pozostające bez zatrudnienia, powyżej 30 roku życia do mikropożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Oprocentowanie takiej pożyczki to 0,175% w skali roku, co w porównaniu z pożyczkami bankowymi jest interesującą propozycją. Oferty zewnętrznego finansowania prezentowali również przedstawiciele Fundacji Rozwoju Śląska, a doradcy z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Krapkowicach proponowali bezzwrotne wsparcie finansowe umożliwiające otwarcie własnej działalności gospodarczej. Niestety wśród gmin, których mieszkańcy mogą takie wsparcie uzyskać nie ma gminy Kędzierzyn-Koźle.

Interesująco zaprezentowali się uczniowie kędzierzyńsko-kozielskich szkół. Trend, aby zdobyć wykształcenie dostosowane do potrzeb rynku pracy jest coraz silniejszy, a Targi były dobrą okazją aby przyjrzeć się czy oferta szkolenia zawodowego proponowana przez miejscowe szkoły odpowiada tym potrzebom.

Organizatorem XII Targów Pracy w Kędzierzynie-Koźlu był Powiatowy Urząd Pracy w Kędzierzynie-Koźlu oraz Opolska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Opolu. Zostały one objęte patronatem Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu oraz Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle.

REKLAMA



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting