Można się już podłączać do sieci gazowej w Kłodnicy na osiedlu przy kąpielisku

Mieszkańcy liczą na komfort użytkowania pieców gazowych, a władze miasta na poprawę jakości powietrza.

Według różnych szacunków w Kędzierzynie-Koźlu wciąż może być wykorzystywanych ponad 3 tysiące pieców węglowych. Stanowią one główną przyczyną smogu w naszym mieście. Stare kotły wykorzystywane są przede wszystkim tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do gazu. Do niedawna jednym z takich osiedli była Kłodnica przy dawnym kąpielisku. Ale teraz się to zmieniło.

– Na osiedlu w Kłodnicy przy dawnym kąpielisku jest już możliwość podłączenia się do sieci gazowej. Dlatego zachęcam wszystkich do podłączenia się i wymiany pieców węglowych. Będzie to z korzyścią dla jakości powietrza w tym rejonie, które w miesiącach zimowych jak pokazywał czujnik smogu, pozostawiało wiele do życzenia – mówi Ewa Buzo, przewodnicząca rady osiedla Kłodnica.

Infrastrukturę położyła Polska Spółka Gazownicza. teraz zachęca mieszkańców do korzystania z niej.

– Już podłączyłem się do sieci gazowej. Mam elegancki nowoczesny piec i czekam z niecierpliwością na zimę, żeby sprawdzić i porównać koszty w stosunku do węgla, którym paliłem całe dziesięciolecia. Najbardziej jednak cieszę się, że będzie to bezobsługowe i będę miał czysto w piwnicy – mówi pan Andrzej z osiedla przy kąpielisku.

Takim inwestycjom kibicuje gmina Kędzierzyna-Koźle. Nie tylko zachęca ona do podłączania się do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz gazowej, ale również dopłaca do zakupu nowych kotłów. Od stycznia do końca czerwca miasto dofinansowało wymianę 91 pieców na ekologiczne. Kwota dofinansowania wyniosła 340 tys. złotych.

Szkodliwe działanie smogu dotyka każdego. Największe ryzyko zachorowań w wyniku smogu dotyczy szczególnie wrażliwych grup naszego społeczeństwa, a więc dzieci i młodzieży, seniorów, kobiet w ciąży oraz osób przewlekle chorych. Poważne problemy mogą pojawić się również u nałogowych palaczy tytoniu. Podczas wysokiego stężenia pyłów zawieszonych szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży. Zanieczyszczenie powietrza może w dużej mierze wpływać na rozwój płodu, a także wywołać przedwczesny poród czy nawet obumarcie płodu. Krakowskie badania udowodniły, że kobiety które w ciąży oddychają zanieczyszczonym powietrzem częściej rodzą dzieci o niższej wadze, mniejszym wzroście i obwodzie głowy.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting