Mieszkańcy posprzątali las przy osiedlu

Akcję zorganizowała rada osiedla Kuźniczki we współpracy z nadleśnictwem.

W ostatnich latach zmniejszyła się ilość śmieci porzucanych w naszych lasach, co nie oznacza, że nie ma ich wcale. Mieszkańcy osiedla Kuźniczki postanowili wysprzątać swoją najbliższą okolicę. W akcji zorganizowanej przy współpracy Rady Osiedla z Nadleśnictwami Kędzierzyn i Strzelce Opolskie wzięło udział około trzydziestu osób. Mieli oni ręce pełne roboty, bo poza siatkami, butelkami, puszkami i plastikowymi opakowaniami znajdowali w lesie nawet wyrzucone znaki drogowe.

Nie lepiej sytuacja wyglądała nad jeziorkiem, gdzie dodatkowo doszły odpady pozostawione przez wędkarzy, takie jak opakowania po zanęcie. Dzień spędzony na pożytecznej pracy miał przyjemne zakończenie w postaci wspólnego ogniska.

Lasy Państwowe płacą rocznie 20 mln zł za sprzątanie śmieci nielegalnie porzuconych na obszarach leśnych, z których wywozi się prawie 115 tysięcy metrów sześciennych odpadów. To ponad 1000 wagonów kolejowych wypełnionych po brzegi śmieciami. Zmiana przepisów o gospodarce odpadami niestety niewiele zmieniła i lasy wciąż są zaśmiecane. Jednym z powodów było dotychczas niskie ryzyko wykrycia takiego wykroczenia.

Niedawno stworzono specjalną stronę, gdzie każdy, kto ma wiedzę o jakichkolwiek przestępstwach związanych ze środowiskiem, może się zgłosić. Jeżeli ktoś zauważył w lesie składowisko odpadów albo widzi, że w dane miejsce jeździ dużo samochodów ciężarowych z podejrzanymi ładunkami, to może wejść na stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i w sposób anonimowy zgłosić taki problem.

Trzeba tam podać jedynie dokładną lokalizację danego miejsca i dodać krótki opis. Sprawa trafia wtedy do Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, który to zdecyduje, co dalej.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting