Miasto przygotowuje się do budowy łącznika z obwodnicą

Ogłoszono właśnie postępowanie przetargowe na tę ważną inwestycję. Budowa potrwa dwa lata.

Północna obwodnica miasta jest przejezdna od trzech miesięcy. Kosztowała ponad 200 milionów złotych i była długo wyczekiwaną inwestycją drogową przez mieszkańców. Teraz gmina Kędzierzyn-Koźle przygotowuje się do budowy łącznika obwodnicy z kompleksem zakładów przemysłowych w Blachowni. Właśnie ogłoszono przetarg na to zadanie. Termin składania ofert w przetargu upływa 21 marca. Zgodnie z zapisami, po rozstrzygnięciu postępowania i podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 720 dni na realizację inwestycji.

Przygotowanie dokumentacji łącznika kosztowało ponad 1 mln zł, z czego ok. 823 tys. zostanie sfinansowane z Programu „Mosty dla Regionów”. Najważniejszą częścią inwestycji jest budowa mostu nad Kanałem Gliwickim i rzeką Kłodnicą. Szacowany koszt budowy mostu wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi wynosił w 2020 roku 81 mln zł. Dziś ta kwota jest z pewnością dużo większa. Po zakończeniu prac projektowych samorząd będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie kosztów budowy przeprawy mostowej wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi ze środków Funduszu Dróg Samorządowych.

Na terenie objętym budową funkcjonują dwa spore tereny inwestycyjne – Strefa Aktywności Gospodarczej w Ujeździe oraz tzw. Pole Południowe w Kędzierzynie-Koźlu, wchodzące w skład Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Powstanie obu inwestycji ułatwi dojazd do tych terenów. Łącznik przeniesie ruch ciężkich pojazdów, w tym przewożących niebezpieczne substancje z firm chemicznych, poza osiedla Sławięcice, Przyjaźni, Blachownia, Osiedle Piastów i Ujazd.

– Bez budowy łącznika prowadzącego do ulic Przyjaźni i Strzeleckiej nie będzie ona w pełni spełniała swojej funkcji. Dopiero realizowany przez nas projekt pozwoli wyprowadzić ciężki ruch z osiedla Piastów, Blachowni czy Sławięcic prosto na autostradę. Od dłuższego czasu nasze miasto starało się o to, aby pozyskać fundusze na budowę łącznika wraz z mostem – podkreślała niedawno w rozmowie z portalem tygodnik7dni.pl prezydent miasta Sabina Nowosielska.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting