Mariusz Szczygieł w Koźlu – spotkanie z kulturą czeską

Autora „Gottland” i „Zrób sobie raj” – Mariusz Szczygła – gościła w tym tygodniu Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu.

Spotkanie stanowiło podsumowanie kilkumiesięcznego projektu „Złote książki w górach i miastach”. Projekt obejmował spotkania autorskie, warsztaty literacko-fotograficzne i wystawy. Jego celem było wzajemne poznanie historii, tradycji i kultury pogranicza polsko – czeskiego przez młodzież naszego miasta i Zlatych Hor. Zwieńczeniem projektu było otwarcie wystawy powarsztatowej i prezentacja Mariusza Szczygła, najbardziej znanego polskiego felietonisty piszącego od kilkunastu lat o naszym południowym sąsiedzie.

W prelekcji pt. „Kultura czeska – moja laska nebeska”, Mariusz Szczygieł podjał się porównania codziennego życia oraz kultury Polaków i Czechów. – Czesi mnie fascynują, gdyż jako społeczeństwo różnią się od nas Polaków: kochają życie takie jakie ono jest – mówił Mariusz Szczygieł. – Nie spieszą się wszędzie – tak jak my. Bardzo trudno też znaleźć Czecha, który siedzi w pracy do dziewiątej wieczorem.- dodał. Co jeszcze różni nasze narody? Na przykład rozumienie patriotyzmu. – Dla Czechów nie pomniki są ważne, nie wielkie słowa tylko drobne czyny i gesty – mówił Mariusz Szczygieł.

Projekt był realizowany w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad. Został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa „Przekraczamy granice”.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting