Lokalne biblioteki stają przed nowymi wyzwaniami

Jakie jest miejsce współczesnej publicznej biblioteki miejskiej i jej zadania? Czy wystarczą otwarte drzwi, aby pojawili się czytelnicy, czy wymogiem cywilizacyjnym jest mobilność zewnętrzna biblioteki? Co zrobić aby poprawić stan czytelnictwa? Okazją, by zastanowić się nad tymi pytaniami była konferencja dla bibliotekarzy i nauczycieli zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie – Koźlu pt. „Biblioteka miejscem spotkań na przełomie tradycji i nowoczesności”.

Wydarzenie zorganizowano w dniach 22-23 marca 2018 roku w ramach obchodów 70-lecia istnienia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu. Konferencję dofinansowało Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu, a honorowym patronatem objęła ją Sabina Nowosielska Prezydent Miasta Kędzierzyna-Koźla, która dokonała uroczystego otwarcia.

Pierwszy dzień Konferencji poświęcony był regionalizmowi. Zaproszenia do wystąpień przyjęli m.in. prof. dr hab. Jolanta Tambor z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr Krzysztof Karwat – redaktor naczelny kwartalnika „Fabryka Silesia” i dr Bartosz Kuświk – dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu.

Pytanie: „Ile śląskiego jest w śląskim?” było tematem wystąpienia prof. Jolanty Tambor.
– Językowi śląskiemu zarzuca się z jednej strony to, że jest zanieczyszczony elementami niemieckimi, a z drugiej, że słowa śląskie zastępuje się słowami ogólnopolskimi, wymawianymi po śląsku – mówiła prof. Jolanta Tambor – Należałoby przeprowadzić dokładne badania językowe aby dokładniej zbadać to zjawisko. – dodała.

Podczas konferencji była okazja do przedstawienia kwartalnika Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach – „Fabryka Silesia”, w którym prezentowane są badania i analizy kultury regionu śląskiego, zagadnienia języka śląskiego, literatury pisanej po śląsku a także ludności zamieszkującej ten region z „dziada pradziada” i tzw. „ludności napływowej”.

– Przez lata promowano ideę, że jako naród powinniśmy być jednolici, bo tylko jednolitość pozwoli nam uchronić naszą wspólnotę i integralność – mówił dr Krzysztof Karwat, redaktor naczelny kwartalnika „Fabryka Silesia”. – Wspólnoty regionalne w żaden sposób nie zagrażają integralności państwa, a budując przyszłość nie musimy opierać się wyłącznie na wartościach historycznych – zaznaczył.

Pierwszy dzień był okazją do polemik między prelegentami, gdyż każdy z nich prezentował inne spojrzenie na rolę regionalizmu w tworzeniu lokalnej kultury.

Drugi dzień konferencji poświęcony był zadaniom biblioteki we współczesnym świecie oraz innowacjom.

– Biblioteka ma możliwość wszechstronnego działania. Od teatrzyku dla dzieci, poprzez targi książki, warsztaty rękodzieła po pracę z seniorami – mówiła Izabela Migocz, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu. – W dzisiejszych czasach nie wystarczy być i mieć drzwi szeroko otwarte. To biblioteka musi wyjść do czytelników i być tam gdzie oni są – dodała.

Zapotrzebowanie na innowacyjność w bibliotece jest obecnie takie, jak na rzeczy standardowe. Bywalcy bibliotek oczekują nowoczesnych technologii takich jak: drukarka 3D, którą zaprezentowali Michał Fischer i Alexandre Boutard z Pralni Makerspace czy „magiczny dywan” przywieziony przez Mariusza Głowackiego, Dyrektora sprzedaży FUNTRONIC sp. z o.o. Potrzebne są również programy komputerowe z wykorzystaniem gier i robotów edukacyjnych,
o których mówiła Mariola Drozd z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Konferencja była nie tylko okazją do wymiany myśli, spostrzeżeń i kontaktów, lecz zaowocowała podjęciem współpracy między Miejską Biblioteką Publiczną i bibliotekami naszego powiatu a Instytutem Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Bibliotekarze zostali zaproszeni do udziału w projekcie badawczym języka śląskiego na terenie powiatu kędzierzyńsko – kozielskiego, który będzie realizowany przez prof. Jolantę Tambor.

REKLAMA



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting