Ktoś okradł kozielskie Planty z nowych nasadzeń

Zniknęły setki roślin posadzonych w Koźlu. Sprawdzany będzie miejski monitoring, sprawie zajmie się policja.

O zniknięciu roślin poinformował kozielski ratusz za pośrednictwem swojego oficjalnego profilu facebookowego. “Ręce opadają, słów brak…A miało być tak pięknie” – napisali miejscy urzędnicy na profilu “Kędzierzyn-Koźle Miasto Możliwości”. Z ubolewaniem przyznali, że komuś tak bardzo spodobały się nowe nasadzenia w kozielskim parku, że postanowił je zabrać ze sobą.

“Setki nowych roślin miały ożywić zabytkowe Planty i być ich ozdobą. Tymczasem po niektórych zostały tylko dziury w ziemi i spory niesmak, związany z całą sytuacją. Sprawa została zgłoszona do odpowiednich organów. Mamy nadzieję, że dzięki nagraniom z monitoringu wkrótce poznamy osobiście amatorów zieleni miejskiej” – podsumowali.

Kradzieże kwiatów, czy innych roślin z miejskich klombów i zieleńców w Kędzierzynie-Koźlu to temat, który powraca co kilka lat. Najpierw zmartwieniem miejskich służb były notorycznie wyrywane rośliny cebulowe. Mieszkańcy z jakichś powodów upodobali sobie między innymi czosnek purpurowy. Jak wspominają miejscy urzędnicy, tego typu kradzieże zdarzały się nawet w ścisłym centrum, przy alei Jana Pawła II. Kilka lat temu w Parku Lotników na osiedlu Blachownia ktoś przygotował do zabrania dwie azalie i jednego cisa. Rośliny zostały odnalezione ukryte w reklamówkach przy ogrodzeniu. Podobny przypadek odnotowano na alei Spokojnej na osiedlu Kuźniczka. Zaledwie kilka godzin po nasadzeniu zniknęły dwa dorodne drzewa.

Póki co, w kozielskim parku w wielu miejscach pozostały po nich jedynie dziury w ziemi. Na ich uzupełnienie trzeba będzie wydać kolejne pieniądze, ponieważ oszpecony park nie będzie ani estetyczną wizytówką miasta, ani atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców, a przy ładnej pogodzie mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla bardzo chętnie relaksują się wśród zieleni i cieszą oczy feerią barw roślinnych kompozycji.

Szkoda, że nie brakuje takich, którzy nie szanują wspólnego dobra, publicznych pieniędzy, czy ludzkiej pracy. Nie zależy im także, aby wokół nas było po prostu ładnie.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting