Koordynatorzy w każdej gminie, miejsce zbiórki na kozielskiej przystani i pomoc medyczna

Powiat uruchomił powiatowego koordynatora, z którym można kontaktować się w sprawie uchodźców, którzy trafili do naszego powiatu, tacy koordynatorzy działają od teraz w każdej gminie. Samorząd uruchomił też zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, która prowadzona jest na kozielskiej przystani „Szkwał”.

Najważniejsze informacje podano na konferencji prasowej po spotkaniu z wojewodą, samorządowcami – starostą Pawłem Masełkiem i prezydent Sabiną Nowosielską, przedstawicielami sektora medycznego oraz służb kryzysowych i wójtów gmin.

KOORDYNATOR POWIATOWY

– Uruchamiamy powiatowego koordynatora, tacy koordynatorzy są też w poszczególnych gminach. Telefon do pani Patrycji Palt 534 781 319 – poinformował starosta Paweł Masełko.

Na terenie powiatu uruchomiono miejsca kryzysowe, dla osób, które przyjadą i nie mają u nas nikogo z rodziny lub bliskich. – Jeżeli ktoś będzie miał informacje o takich osobach, prosimy by kontaktował się z naszym koordynatorem powiatowym i on wskaże punkt, gdzie uciekający przed wojną mogą się udać – zaznaczył starosta.

Powiat będzie podpisywał umowy z przedsiębiorcami, którzy mogą świadczyć usługi noclegowe. Chodzi o właścicieli kwater, hoteli, pensjonatów, zajazdów i tego typu obiektów, które są w stanie zapewnić także wyżywienie. Chętni mogą zgłaszać gotowość do koordynatora, który omówi szczegóły. Obecnie samorząd dysponuje miejscami w zasadzie w każdej gminie powiatu. W ośrodku w gminie Pawłowiczki jest ich 75. Kolejne organizowane są w miarę potrzeb.

PUNKT ZBIÓRKI

Punkt zbiórki, poza tymi, które organizowane są indywidualnie, zorganizowany został na kozielskiej przystani. Lista artykułów jest na stronie głównej powiatu. Stamtąd rzeczy będą trafiały do większego magazynu w Krapkowicach, a potem na granicę polsko-ukraińską. Część z nich zostanie w Kędzierzynie-Koźlu dla potrzebujących rodzin, które już teraz znalazły się u nas. Telefon do koordynatora zbiórki na kozielskiej przystani 606 322 394. Prosimy, by nim udamy się na przystań, skontaktować się telefonicznie oraz zwrócić szczególną uwagę na listę potrzebnych rzeczy.

– Jednocześnie namawiamy do prowadzenia indywidualnych zbiórek, które już trwają w Kędzierzynie-Koźlu i powiecie, dziękujemy za nie, i za wasze wielkie serca – podkreślił Paweł Masełko.

NIEZBĘDNE OŚWIADCZENIE DLA UCHODŹCÓW NA NASZYM TERENIE

Istotną informacją dla osób, które znalazły się w powiecie jest to, że muszą wypełnić oświadczenie, które zostanie przekazane wojewodzie. Wzór oświadczenia znajdziemy na stronie starostwa. Zwracamy się do wszystkich, by przekazywać sobie informacje o konieczności wypełnienia oświadczenia. W ten sposób samorząd i województwo będą wiedzieć ile takich osób się u nas znajduje, co pozwoli na skuteczną koordynację działań.

POMOC MEDYCZNA W POWIECIE

Wszyscy, którzy przekroczyli granicę mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. – To oznacza że mogą korzystać z publicznej służby zdrowia, która ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Apeluję tu do lekarzy podstawowej opieki medycznej o przyjmowanie takich osób. Trzeba mieć ze sobą paszport lub dokumenty wydane na granicy w punkcie recepcyjnym albo oświadczenie pobrane z naszych stron. W sytuacji nagłej dzwonimy na telefon alarmowy. Pomocą służy też kozielski SOR – zaznacza starosta.

Dodajmy, że w razie potrzeby samorząd dysponuje kontaktem do tłumacza z języka ukraińskiego. Powiat uruchomił specjalny serwis, w którym znajdują się wszelkie niezbędne informacje. Znajdziemy go na www.powiat.kedzierzyn-kozle.pl.

AL/Starostwo KK

Lista koordynatorów:

Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu +48534 781 319
koordynator@powiat.kedzierzyn-kozle.pl

Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu +48506 482 721
wojciech.jagiello@kedzierzynkozle.pl

Urząd Gminy w Pawłowiczkach +48722 367 484
gops@gopspawlowiczki.pl

Urząd Gminy w Bierawie +48507 714 999
dorota.mierzwa@bierawa.pl

Urząd Gminy w Cisku +48784 258 401
gops@cisek.pl

Urząd Gminy w Reńskiej Wsi +48506 347 378
steuer@renskawies.pl

Urząd Gminy w Polskiej Cerekwi +48697 060 978
m.pendzialek@polskacerekiew.pl

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting