Marszałek województwa i lider opolskiej Platformy zabiegał w czwartek o głosy mieszkańców Kędzierzyna-Koźla.
Już w najbliższą niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego. Największe szanse z opolskich polityków na mandat europosła ma startujący z 2. miejsca listy Koalicji Obywatelskiej Andrzej Buła. To szef regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej i marszałek województwa opolskiego.
Andrzej Buła w czwartek (6.06.) przyjechał do Kędzierzyna-Koźla, by zabiegać o głosy tutejszych mieszkańców. Wspólnie z prezydent Sabiną Nowosielską rozmawiał z przechodniami, odwiedził także schronisko dla bezdomnych zwierząt. Towarzyszyło mu wielu innych kędzierzyńskich polityków, w tym radny sejmiku woj. opolskiego Robert Węgrzyn, starosta Artur Maruszczak, poseł Paweł Masełko, działacz PO Grzegorz Kodź, czy szef kędzierzyńskiej Platformy Michał Nowak.
– Zachęcam go głosowania w wyborach na pana marszałka. To świetny samorządowiec, który w Brukseli skutecznie w zadba o interesy Opolszczyzny – mówiła prezydent Sabina Nowosielska.
Wielu mieszkańców deklarowało, że oddał głos na marszałka w niedzielnych wyborach do europarlamentu. A jakie ma on szanse?
Bez wątpienia jest faworytem spośród wszystkich opolskich polityków ubiegających się o stanowisko europosła. Skomplikowany system przyznawania mandatów sprawia, że w ogóle nie wiadomo, czy Opolszczyzna takowego będzie posiadać. W mijającej pięcioletniej kadencji nie mieliśmy europosła, chociaż najbliżej elekcji pięć lat temu był właśnie Andrzej Buła.
Wiele wskazuje jednak na to, że Koalicja Obywatelska zdobędzie dwa mandaty z okręgu wyborczego obejmującego Opolszczyznę i Dolny Śląsk. Andrzej Buła startuje z 2. miejsca na liście, więc pozycję wyjściową ma dobrą. Czwarte miejsce ma posłanka Danuta Jazłowiecka.
W nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 12, który obejmuje Dolny Śląsk i Opolszczyznę, faworytami są przede wszystkim kandydaci z dwóch największych partii: Koalicji Obywatelskiej (KO) oraz Prawa i Sprawiedliwości (PiS).
Na czele listy Koalicji Obywatelskiej znajduje się Bogdan Zdrojewski, były minister kultury oraz były prezydent Wrocławia. Zdrojewski, znany i ceniony polityk, posiada bogate doświadczenie, co czyni go silnym kandydatem. Drugie miejsce to wspomniany Andrzej Buła. KO liczy na mocne wsparcie ze strony swoich tradycyjnych wyborców, zwłaszcza w dużych miastach regionu.
Prawo i Sprawiedliwość wystawiło na czołowe miejsca swojej listy Annę Zalewską, byłą minister edukacji, oraz Beatę Kempę, obecną europosłankę i byłą minister w kancelarii premiera. Obie panie są dobrze rozpoznawalne i mają silne zaplecze wyborcze, co również stawia ich na uprzywilejowanej pozycji.
Oprócz głównych graczy, uwagę zwracają także kandydaci z mniejszych partii. Trzecia Droga, koalicja Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego, postawiła na Różę Thun, byłą europosłankę, która ma nadzieję przyciągnąć wyborców szukających alternatywy wobec KO i PiS. Z listy Lewicy startuje Krzysztof Śmiszek, aktywny działacz społeczny i prawnik, który liczy na mobilizację elektoratu lewicowego w regionie.