Kędzierzynianie mają w domach coraz więcej broni

Rośnie liczba wydawanych pozwoleń w województwie opolskim. Procedura ich uzyskania, wbrew pozorom, nie jest trudna.

Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla, pan Piotr, o pozwolenie na broń zaczął się starać już 4 lata temu.

– Najpierw poszedłem kilka razy na strzelnicę, gdzie pod okiem instruktora zapoznałem się ze sposobem użycia broni – opowiada nasz czytelnik. – Potem zapisałem się do klubu strzeleckiego, a z czasem uzyskałem patent.

Przez wiele miesięcy doskonalił swoje umiejętności. Zrobił także odpowiednie badania lekarskie i złożył do Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu wniosek o pozwolenie. Niedawno je uzyskał. – Sprawdzano moją niekaralność a także opinie w miejscu zamieszkania. Nie było żadnych zastrzeżeń – opowiada pan Piotr.

Z danych komendy wojewódzkiej wynika, że jeszcze w 2018 roku na Opolszczyźnie wydano 157 zezwoleń na broń sportową i 159 na kolekcjonerską. W 2021 roku było to już kolejno 179 i 234. Co roku notuje się także blisko 30 odmów.

– Najczęstszą przyczyną odmowy wydania pozwolenia na broń jest karalność oraz negatywne orzeczenie lekarskie lub psychologiczne – przekazał nam rzecznik opolskiej policji podkomisarz Karol Brandys. – Na terenie województwa opolskiego wydano 80 Europejskich Kart Broni Palnej na 90 sztuk broni czarnoprochowej. Nie było przypadków odmowy rejestracji broni czarnoprochowej. Dane dotyczące wydanych pozwoleń zbierane są w cyklach półrocznych i za 2022 rok będą dostępne w lipcu br. Jednocześnie informujemy, że do końca kwietnia br. złożono 380 wniosków o wydanie pozwoleń. W latach 2018-2022 nie odnotowaliśmy incydentów z użyciem broni palnej centralnego zapłonu i czarnoprochowej.

Broń centralnego zapłonu do celów sportowych lub kolekcjonerskich może być użytkowana jedynie na strzelnicach. W domu musi być przechowywana w metalowych szafach. Nie można jej nosić przy sobie do celów samoobrony. Można ją jedynie przewozić i to w stanie rozładowanym. Dużo większe możliwości daje broń czarnoprochowa. Taką broń nie tylko możemy nosić przy sobie, ale może być także załadowana (wykluczone są jedynie środki transportu zbiorowego i imprezy masowe), ale także w domu nie musimy jej trzymać w metalowej szafie. Może być to szafka nocna. Jedynie zarówno, gdy ją nosimy przy sobie to musi być ona po prostu na tyle schowana (np. w kaburze) i zabezpieczona, by osoba postronna nie mogła nam jej wyrwać i użyć bez naszego przyzwolenia. Dlaczego takie różnice w postępowaniu? Otóż ustawodawca najwyraźniej uznał, że broń centralnego zapłonu jest o tyle groźniejsza, iż jest ją łatwiej załadować gotowymi nabojami. Natomiast broń czarnoprochowa to broń dla historycznych entuzjastów lubujących się w rytuale sypania prochu, aplikacji filcowych przybitek i wciskania ołowianych kul do bębenków czy luf karabinowych.

Jak zdobyć pozwolenie na broń? Na broń do obrony osobistej raczej szans nie ma, gdyż otrzymują je osoby, które są w stałym zagrożeniu np. prokurator. Na Opolszczyźnie w ciągu ostatnich czterech lat wydano tylko jedno takie pozwolenie. Jeśli chcemy uzyskać broń do celów sportowych, to należy – wzorem pana Piotra – zapisać się do klubu strzeleckiego, odbyć kurs strzelecki, uzyskać patent strzelecki i potem po uzyskaniu badań lekarskich można starać się o pozwolenie, które wieńczy egzamin teoretyczny i praktyczny przed policją. Podobnie jest z pozwoleniem do celów kolekcjonerskich, z tym że tutaj przynależność do klubu strzeleckiego nie jest wymagana. Pozwolenie sportowe od kolekcjonerskiego różni się możliwością nabycia określonych rodzajów broni. Dlatego pozwolenie kolekcjonerskie wydaje się bardziej praktyczne jeśli nie mamy zacięcia sportowego i zawody strzeleckie nas nie interesują.

» Jeśli naszym zamiarem jest nowoczesne strzelectwo sportowe, nasze wyszkolenie na wypadek jakiegoś konfliktu zbrojnego lub po prostu lubimy strzelać, to możemy starać się o pozwolenie na broń lub wybrać wariant alternatywny, czyli korzystanie z profesjonalnych strzelnic, gdzie za odpłatnością postrzelamy sobie do woli z wielu rodzajów broni i nie musimy jej wcale kupować, ani martwić się o jej właściwe przechowywanie, a to wszystko bez żadnych pozwoleń. Jeśli natomiast z sentymentem wspominamy szkolne lata i fascynacje westernami, chcemy mimo wszystko być uzbrojeni i móc korzystać z czarnoprochowych rewolwerów do obrony własnej i swojej rodziny na wypadek zagrożenia życia, pamiętając zawsze o granicach obrony koniecznej i mamy dużo czasu na pielęgnację oraz ładowanie swoich Coltów, to na pewno będzie to znakomity wybór bez zbędnych formalności.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting