Kędzierzynianie kwestują na cmentarzach. Będą odnawiać groby żołnierzy

Członkowie stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle i jego sympatycy zbierają datki na renowację nagrobków polskich żołnierzy pochowanych na terenie powiatu.

To już tradycja. Od kilku lat członkowie Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle w okolicach dnia Wszystkich Świętych kwestują na miejskich nekropoliach. Wcześniej zbierali datki na poszukiwania, ekshumacje i identyfikacje żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Teraz organizują zbiórkę na odnowienie nagrobków polskich żołnierzy wielu formacji, którzy spoczywają na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

– Mamy tutaj groby powstańców śląskich, powstańców warszawskich, żołnierzy Armii Krajowej czy zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – mówi Piotr Niewadzisz, wiceprezes stowarzyszenia.

Część nagrobków zostanie odnowiona, dotyczy to najstarszych mogił albo nieco zaniedbanych (np. ze względu na brak bliskiej rodziny, która mogłaby się nimi opiekować). Przed 1 listopada członkowie SPKK wysprzątali także kilkadziesiąt nagrobków żołnierzy i zawiesili na nich biało-czerwone szarfy.

 Zbiórka trwa od soboty 30 października o potrwa do wieczora 1 listopada. Kwestujących można spotkać przy wejściach na cmentarze: Kuźniczka, Koźle i Kłodnicy.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting