Jest nowy koziołek w mieście. Stanął na Kuźniczce

Symbolizuje zawód kowala i nawiązuje do historii tego niewielkiego osiedla.

Rzeźby koziołków to już prawdziwa kędzierzyńska tradycja i element tożsamości miasta. Symbolizują konkretne zawody, profesje czy służby jakie przez lata pełnili mieszkańcy dzisiejszego Kędzierzyna-Koźla. Mamy więc siatkarza (przy galerii Odrzańskie Ogrody), powstańca (na Pogorzelcu) czy drwala (w Kłodnicy). Teraz powstał kolejny – kowal.

Zadomowił się na Kuźniczkach, gdzie dumnie przymierza podkowy nawiązujące do historii osiedla. Swoją nazwę zawdzięcza ono zlokalizowanym tu niegdyś kuźniom.

– Koziołek przycupnął na terenie zielonym przy przystanku autobusowym – poinformował Jarosław Jurkowski z kozielskiego magistratu. – Z inicjatywy samorządu osiedlowego ma tu powstać niewielki skwerek z ławeczkami.

Od swego zarania Kuźniczka była uważana za przysiółek Kędzierzyna, choć oficjalnie stała się częścią tego miasta dopiero w 1933 roku. Prawdopodobnie najstarszym obiektem na osiedlu Kuźniczka jest okazała piętrowa kapliczka, datowana przez historyków architektury około 1800 roku. Rozmach, z jakim wzniesiono tę budowlę, świadczy o zamożności tutejszych mieszkańców, a także pozwala stwierdzić, że nie mogła to być taka zupełnie mała wioska.

Jak przekonują archeolodzy, wciśnięta pomiędzy brzeg rzeki Kłodnicy a odwieczne lasy Kuźniczka swoją nazwę zawdzięcza zlokalizowanym tu niegdyś kuźniom. W czasach przedchrześcijańskich, a więc ponad 1000 lat temu, obfitująca w tzw. rudę darniową dolina rzeki Kłodnicy była idealnym miejscem do rozwoju ówczesnej metalurgii. Była tu ruda żelaza, drzewa potrzebne jako opał i woda używana w procesie wytopu żelaza.

Liczne znaleziska archeologiczne świadczą o tym, że w zamierzchłych czasach okolice dzisiejszej Kuźniczki były miejscem intensywnej produkcji metalurgicznej. Trudno dziś powiedzieć, czy tego typu produkcja prowadzona tu była w sposób ciągły, czy też na przestrzeni wieków zanikła i powróciła, gdy wybudowano Kanał Kłodnicki. Faktem jest, że to właśnie w okresie budowy kanału 300 metrów od jego brzegu powstała wspomniana wcześniej okazała kaplica. Kuźnie pracujące tu wówczas z pewnością obsługiwały najpierw budowę, a następnie przepływające kanałem barki.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting