Inwestujemy w rozwój

Rozmowa z Sabiną Nowosielską, prezydent miasta Kędzierzyna-Koźla.

– Skuteczność samorządowych służb finansowo-inwestycyjnych mierzy się wielkością pozyskiwanych środków zewnętrznych. Jak nasza gmina wypada w tym zakresie?
– Ostatnio mieliśmy spory sukces. Mówię tu o pozyskaniu środków z tzw. Funduszy Norweskich. Wiele razy gmina starała się o takie finansowanie i teraz się udało. Wnioski są bardzo skomplikowane. Znaleźliśmy się w gronie finalistów na 11 pozycji wśród 230 gmin z całej Polski. Dostaliśmy 3,5 mln euro, które będziemy wydawać zgodnie ze złożonym projektem.

– Z tego co wiem mogliśmy dostać dużo więcej?
– Tak. To wynika z tego, że na początku cała pula środków, czyli 102 mln euro miało być podzielone na 15 gmin. Skoro byliśmy na 11 miejscu to zdobylibyśmy planowane 9 mln euro. Jednak potem okazało się, że zwiększono liczbę potencjalnych beneficjentów do 29 i stąd dużo niższe środki. Teraz projekt, który był złożony w 2019 roku musimy dostosować do kwoty 3,5 mln euro.

– Jak będzie technicznie wyglądało finansowanie? Czy to będzie refundowanie przedsięwzięcia?
– Nie. Wypłacane będą zaliczki w miarę postępów w realizacji projektu. W związku z czym gmina nie będzie musiała wykładać własnych środków.

– Co zyskamy w ramach tego projektu?
– 60 procent będzie przeznaczone na inwestycje, a pozostała kwota na tzw. działania miękkie czyli związane z seniorami czy organizacjami pozarządowymi. Jeśli chodzi o część inwestycyjną to będziemy zagospodarowywać budynek po byłej szkole podstawowej nr 6 przy ul. Stalmacha oraz przeprowadzimy przebudowę funkcjonalną ul. Głowackiego.

– Na czym będzie polegało zagospodarowanie budynku przy Stalmacha?
– Chcemy tam stworzyć mieszkania wspomagane. Są to mieszkania w całości finansowane przez przyszłych lokatorów. Będzie na przykład na stałe do dyspozycji mieszkańców pielęgniarka.

– Kiedy można się spodziewać realizacji?
– Myślę, że w przyszłym roku będziemy mieli projekt, a same prace ruszą w 2023 roku.

– O przebudowie czy stworzeniu deptaku na ul. Głowackiego mówiło się od lat, z tym że problemem zawsze były obawy przedsiębiorców. Jak to teraz wygląda?
– Przykład kozielskiego rynku pokazuje, że można ożywić miejsce, gdzie ruch zamierał. Jestem przekonana, że i w tym przypadku uda się stworzyć atrakcyjne miejsce z korzyścią zarówno dla mieszkańców jak i przedsiębiorców.

– Inwestycja w mieszkania wspomagane to tylko początek miejskiej ofensywy mieszkaniowej. W planach budowa całkiem nowych mieszkań. Jak ma wyglądać realizacja tych planów?
– Tak. Nazywa się to Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Niedawno podpisałam akt notarialny utworzenia spółki z dziewięcioma gminami z Opolszczyzny, której zadaniem będzie budowa mieszkań w oparciu o zasoby Krajowego Zasobu Nieruchomości, a także zasoby które dana gmina może wprowadzić. Każda gmina dostała po 3 mln zł z BGK i zostały wpłacone do spółki. Potem spółka będzie starać się o 80-procentowe dofinansowania rządowe do budowy mieszkań. Także spółka będzie pełnić tutaj bardzo ważną rolę. Szacujemy, że będziemy mogli wybudować około 220 mieszkań.

– Czy to będą kolejne mieszkania komunalne?
– Nie. Będą to mieszkania wyłączone z tego systemu. Założeniem jest, że 80 proc. mieszkań będzie na wynajem, z tym że będzie możliwość wpłaty wkładu, tak jak kiedyś robiły to spółdzielnie i potem spłacić mieszkanie. Pozostałe 20 proc. mieszkań będzie przeznaczone bezpośrednio na sprzedaż. W sumie chodzi o to, że mieszkania te nie będą przeznaczone dla osób w trudnej sytuacji materialnej, ale dla takich którzy zarabiają lepiej, ale zakup na kredyt z banku jest też poza ich zasięgiem.

– Kiedy będzie pani wręczać klucze do tych mieszkań?
– Procedury oczywiście trwają, więc pewnie w rachubę wchodzi raczej 2023 rok jako rozpoczęcie robót. Niestety radni wcześniej nie zgodzili się na projekt zanim powstała spółka. To by znacznie przyspieszyło tempo prac i zapewne w pierwszej kolejności budowalibyśmy mieszkania.

– Skoro jesteśmy przy budowach i przebudowach to mieszkańcy, mimo że nie doszło do paraliżu miasta, jak się wcześniej wszyscy spodziewaliśmy, odliczają dni do ukończenia remonty mostu na ul. Wyspiańskiego. Czy jest szansa na szybsze udrożnienie trasy?
– Też odliczam dni i również muszę wcześniej wyjeżdżać z domu, by dojechać do pracy. Trzeba jednak pamiętać, że most musiał być wyremontowany, ale w związku z jego poszerzeniem zyskamy też ścieżkę rowerową. Teraz po wylaniu betonu, trzeba odczekać aż on zwiąże i prace będą prowadzone dalej. Jestem dobrej myśli, że wykonawca dotrzyma terminu i na początku grudnia będziemy już jeździć bez nadkładania drogi.

– Dobrą atmosferę inwestycyjną niestety potrafi zepsuć nieprzyjemny zapach, na który skarżyli się mieszkańcy Blachowni. Czy już coś wiadomo miejskim służbom o przyczynach tego przykrego zjawiska?
– To już trwa trochę długo. Niestety, gdy dzwonię do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska to słyszę, że przeprowadzają kontrolę. Dostaję od mieszkańców mnóstwo maili, a firmy które są sugerowane jako potencjalni sprawcy są od razu sprawdzane. Sama dzwoniłam do prezesów firm na Blachowni i wypytywałam o możliwe przyczyny i nikt nie potwierdzał, że przeprowadzają jakiś remont czy inne działania mogące w jakiś sposób wpływać na odczuwalny przykry zapach. Także będę nadal naciskać na WIOŚ w celu rozwiązania tego problemu.

– Jak widzimy Kędzierzyn-Koźle chemią stoi i będzie jej jeszcze więcej. Firma Foosung, którego prezesa pani ostatnio gościła w naszym mieście ma lada chwila rozpocząć budowę fabryki na Polu Południowym. Kiedy będziemy mogli cieszyć się z dużego inwestora?
– Nikt nie spodziewał się, że pandemia tak pokrzyżuje plany i stąd oczywiście opóźnienie. Jestem jednak dobrej myśli, że niebawem będziemy mogli obserwować jak rośnie fabryka.

– Jesteśmy właśnie po zakończonym głosowaniu na inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego. Obserwując składane propozycje i liczbę oddanych głosów można odnieść wrażenie, że coraz mniejsza liczba mieszkańców angażuje się w same propozycje i potem w głosowanie. Jak pani ocenia całość przedsięwzięcia?
– Najważniejsze, że mieszkańcy sami decydują na co będą przeznaczone pieniądze. Jeśli chodzi o liczbę propozycji, to było ich wiele, jednak są one weryfikowane pod względem możliwości ich realizacji. Stąd może takie wyobrażenie, że propozycji było mało. Często się zdarza, że jest zgłaszane zadanie i nie może być ono przez gminę zrealizowana gdyż dotyczy działki, której gmina nie jest właścicielem. Jeśli zaś biorąc pod uwagę, liczbę głosujących to jest ona mniej więcej na podobnym poziomie od lat. Nawet wybory samorządowe, które są przecież w gminie najważniejsze przyciągają do urn od 50 do 60 proc. mieszkańców. Ja patrzę na jakość inwestycji i cieszę się, że będą one służyć nie tylko pomysłodawcom, ale wszystkim mieszkańcom, także często innych osiedli.

– Jesteśmy w przededniu wejścia w życie Polskiego Ładu. Czego pani jako prezydent spodziewa się po nowym roku?
– Na pewno czekają nas spore zmiany. Kwota wolna od podatku na pewno znacząco ujemnie wpłynie na dochody gminy. Rząd zapowiada rekompensaty więc może te zmniejszone wpływy zostaną w jakiś sposób zniwelowane. Dobrej myśli jestem co do zapowiadanych inwestycji, bo to może być impulsem rozwojowym i tu być może gmina zyska na jakichś projektach infrastrukturalnych. Czas oczywiście pokaże jak będzie.

– Mamy 46. rocznicę utworzenia Kędzierzyna-Koźla. Jakie ma pani refleksje związane z naszym miastem?
– Jestem z tym miastem związana od urodzenia i jak obserwuję to na przestrzeni dziesięcioleci miasto zmieniło się nie do poznania. Pamiętam przecież wielkie wolne place przy ówczesnej ul. Świerczewskiego i Wojska Polskiego, gdzie gromadziły się tłumy podczas 1 majowych pochodów, pamiętam słynny tor gokartowy przy ul. Gazowej, jeziorko „trójkąt” było kiedyś pośrodku lasu, pamiętam kino Marzanna i czerwone autobusy tzw. ogórki. To wszystko się zmieniło, ale na lepsze i jestem przekonana, że utrzymamy tempo rozwoju z ostatnich lat. W przyszłym roku o tej porze będziemy mogli skorzystać z wyczekiwanej od lat obwodnicy północnej. Są to kroki milowe w rozwoju miasta i takie będziemy chcieli stawiać.

Pytał: Leszek Stański

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting