Gmina Kędzierzyn-Koźle będzie sprzedawać węgiel

Opał kupimy w cenie do 2 tysięcy złotych. Niewielki zysk samorządu zostanie przeznaczony na koszty obsługi dystrybucji.

Kryzys energetyczny doskwiera mieszkańcom wielu europejskich krajów. W Polsce problem dotyczy nie tylko drożejących źródeł energii, ale także problemów z ich zakupem. Chodzi przede wszystkim o zakup węgla. Dlatego rząd wprowadził specjalną ustawę, która ma pomóc rozwiązać te problemy mieszkańcom całego kraju.

– Kędzierzyn-Koźle przygotowuje się do sprzedaży węgla dla mieszkańców. Surowiec po preferencyjnych cenach będzie można kupić na składach, które zawrą odpowiednią umowę z gminą. W Warszawie wciąż pracują nad przepisami, ale władze miasta chcą być gotowe, gdy tylko wejdą one w życie – poinformował oficjalnie w poniedziałek rzecznik Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu Piotr Pękala..

Tzw. ustawa węglowa została uchwalona przez Sejm. Teraz pracuje nad nią senat, a następnie trafi ona do podpisu do prezydenta. Zakłada ona, że gminy będą mogły kupować węgiel po 1500 zł za tonę i sprzedawać go po cenie nie wyższej niż 2000 zł (różnica ma pokryć m.in. koszty logistyczne). Władze Kędzierzyna-Koźla już rozpoczęły poszukiwania składów węglowych na terenie miasta zainteresowanych współpracą. To właśnie za ich pośrednictwem surowiec będzie trafiał do mieszkańców. Samorząd określa również skalę zapotrzebowania oraz pracuje nad zapleczem logistycznym i administracyjnym.

Więcej szczegółów, w tym wzory wniosków czy spis składów węglowych będzie publikowany na bieżąco na stronie internetowej gminy: www.kedzierzynkozle.pl. W dalszym ciągu czekamy na wejście w życie stosownej ustawy.

Co ciekawe, część samorządów była sceptycznie nastawiona do projektu dystrybucji węgla, ale ostatecznie zdecydowały, że się w niego zaangażują.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting