Gaz System na piątkę. W niedzielę kolejna edycja biegu

Będzie to już czwarta edycja wyścigu na pięć kilometrów, który rozegra się na trasie przełajowej za krytą pływalnią przy alei Jana Pawła II. Udział w zawodach weźmie kilkuset mieszkańców Kędzierzyna-Koźla.

Są to dwie pętle 2,5 kilometrowe. „Gaz System na piątkę” jest dość specyficznym biegiem, bowiem na trasie oprócz tego, że jest to droga przełajowa, mamy podbieg, który okazuje się, pomimo sprawiania trudności biegaczom, jest wymieniany jako atrakcyjny punkt – tłumaczyła dziennikarzom Anna Prus z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kędzierzynie-Koźlu.

Bieg rozpoczyna się o godzinie 12.15. Wpisowe za bieg główny wynosi 20 zł. – Czekamy także na zgłoszenia dzieci do 14.09 w Hali Sportowej „Śródmieście” w godz. 8.00-14.00 pok. nr 7 – informuje MOSiR.

Imprezę sportową funduje firma Gaz System, która jest państwowym operatorem gazociągów w Polsce. Niedawno rozpoczęła budowę nowej nitki gazowej na Opolszczyźnie. W naszym mieście powstanie dodatkowo tłocznia gazu. To inwestycja, która będzie miała duży wpływ na miejscowy krajobraz. – To już nie będzie takie same miejce do spacerów – obawiają się mieszkańcy osiedla Piastów, którzy chętnie wychodzą do lasu ze swoimi czworonogami. – Słyszeliśmy, że mają wyciąć nawet kilka tysięcy drzew. Szkoda, że muszą to budować akurat u nas. Niestety, ale ta okolica już nie będzie tak ładna, jak wcześniej. Instalacja powstanie na terenie 9 hektarów lasy pomiędzy osiedlem Piastów a Blachownią. Jedyna w woj. opolskim, tłocznia gazu powstanie do 2020 r. Pierwsze prace już ruszyły.

– Tłocznia jest jednym z najważniejszych elementów całej sieci gazowniczej w kraju – tłumaczy wojewoda opolski Adrian Czubak. – Bez niej nie byłoby przepływu, nie byłoby tego odpowiedniego ciśnienia, które jest wymagane przy tak ważnych i tak strategicznych inwestycjach. Główne zadanie to, oczywiście, sprężanie gazu do zadanego ciśnienia, aby przepływ gazu pomiędzy krajami w całej sieci gazowniczej był na odpowiednim poziomie, aby dostawy do odbiorców zarówno przemysłowych, jak i indywidualnych były w pełni zapewnione.
Sama tłocznia ulokowana jest na styku trzech gazociągów: ten Zdzieszowice-Brzeg

– Przy założeniu, że on będzie zasilającym od strony zachodniej, następnie na kierunek wschodni Kędzierzyn-Tworóg, docelowo będziemy jeszcze procedować pozwolenie na budowę Polska-Czechy. Tutaj na naszym terenie będzie połączenie z Czechami. Tłocznię będziemy mogli sobie w dowolnym momencie konfigurować na różne kierunki przepływu – komentuje – Marek Ryznar, główny inżynier firmy Gaz-System, głównego wykonawcy projektu. – Możemy ten gaz importować od strony czeskiej i możemy przesyłać stronie czeskiej. Będzie współpracował na linii zachodnio-wschodniej – dodaje. Na razie nie poinformowano ile będzie kosztowała inwestycja, ale z pewnością koszty wyniosą kilkadziesiąt milionów złotych. Przez tę tłocznię – o mocy 50 MW – w sezonie zimowym, czyli zwiększonego zapotrzebowania na gaz, będzie mogło przepłynąć nawet ponad 1,5 mln m. szesc. błękitnego paliwa. Zatrudnienie w niej znajdzie 35 osób, specjalistów od gazownictwa i automatyki. Rozruchy tłoczni po pierwszym etapie inwestycji zaplanowano na 2020 r. Jej budowa ma potrwać dwa lata,

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting