Dyrektor kozielskiego szpitala miał koronawirusa. Teraz odda osocze

Menedżer zachęca wszystkich ozdrowieńców do podzielenia się tym darem życia.

Jarosław Kończyło ponad miesiąc temu przechodził koronawirusa. W poniedziałek przyjedzie do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu, aby oddać tam osocze. W ten sposób chce rozpropagować akcję zachęcającą do dzielenia się płynnym składnikiem krwi.

Naukowcom udało się już ustalić, że podanie osocza rekonwalescentów osobom chorym na COVID-19 może zmniejszyć śmiertelność u krytycznie chorych pacjentów. Ponadto wzrost mian przeciwciał neutralizujących i zanik koronawirusa SARR-CoV-2 obserwowano u prawie wszystkich pacjentów po terapii osoczem ozdrowieńców.

Kto może zostać dawcą osocza jako ozdrowieniec?

– osoby po zakażeniu SARS-CoV-2/po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji,

– osoby bez ciężkiej, przewlekłej choroby,

– osoby, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie było wykonywanej operacji, zabiegu endoskopowego,

– osoby, które spełniają kryteria dla dawców krwi zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi.

– osoby, które w przeszłości otrzymywały przetoczenia krwi lub jej składników oraz kobiety, które były kiedykolwiek w ciąży podlegają odrębnej procedurze: pobranie próbki krwi i oznaczenia przeciwciał do antygenów HLA przed donacją osocza.

Szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. Nie są wymagane jakiekolwiek dodatkowe badania wykonywane indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi.

Kontakt: RCKiK w Opolu – tel.: 77 44 13 803 lub 77 44 13 810

REKLAMA . . . . . .



Protection Plugin made by Web Hosting