Defibrylatory będą ratować życie. Zadbało o to miasto

Gmina Kędzierzyn-Koźle sfinansowała zakup 11 urządzeń potrzebnych do reanimacji.

AED czyli czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny to sprzęt medyczny analizujący rytm serca i przywracający jego prawidłowy rytm. Jego zadaniem jest unormowanie migotania komór serca. W przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia, w połączeniu z prowadzoną resuscytacją krążeniowo – oddechową, jest jedynym sposobem na uratowanie życia.

Gmina Kędzierzyn-Koźle, w ramach akcji „Ratuj, bo możesz” i wspierającej jej kampanii społecznej rozpoczęła wyposażanie swoich obiektów w ratujące życie defibrylatory AED. Sprzęt na starcie umieszczony zostanie w 11 lokalizacjach, których adresy dostępne będą na stronie: www.ratujbomożesz.kedzierzynkozle.pl oraz z w zakładkach na stronach spółek i jednostek gminnych. Defibrylatory powiększą liczbę już dostępnego w mieście sprzętu AED.

– Rozpoczęliśmy akcję zakupując 11 defibrylatorów AED, ale chcemy, aby projekt nie był działaniem jednorazowym. Będziemy namawiać i zachęcać pracodawców, właścicieli nieruchomości, hoteli, restauracji do tego, aby zadbali o wyposażenie obiektów w sprzęt AED, który zdecydowanie zwiększa szanse na ratowanie życia w nagłych sytuacjach zatrzymania krążenia oraz buduje wizerunek firmy i pracodawcy odpowiedzialnych społecznie – podkreśla Sabina Nowosielska, prezydent miasta Kędzierzyn-Koźle. – Będziemy szkolić, informować i konsekwentnie starać się, aby liczba sprzętu wzrastała. Chcemy, aby Kędzierzyn-Koźle był miastem przyjaznym mieszkańcom, gdzie dbałość o ich poczucie bezpieczeństwo zyska kolejny, bardzo ważny wymiar. Cieszę się, że mogę wspierać wspólne działania na rzecz ratowania tego co najcenniejsze, ludzkiego życia – dodaje.

Z danych statystycznych wynika, że nagłe zatrzymanie krążenia jest główną przyczyną zgonów w Europie. Każdego roku, na „starym kontynencie” odnotowuje się około 700 000 takich przypadków. Tylko na terenie Polski nagłe zatrzymanie krążenia dotyka około 40 000 osób rocznie. W miastach służbom medycznym dotarcie do poszkodowanego zajmuje średnio około 8 minut, ale jak wiemy z doświadczenia, trwa to czasami dużo dłużej. Tymczasem, bez resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) i defibrylacji, w czasie od 7 do 10 minut od nagłego zatrzymania serca może nastąpić śmierć.

Sprzęt AED zakupili: Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, Miejski Zakład Energetyki Cieplnej, Miejski Zakład Komunikacyjny, Miejski Zarząd Budynków Komunalnych, Czysty Region, Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Do akcji włączają się: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Wojewódzkim Ośrodkiem Medycyny Pracy, który wyposażył obiekt w dwa defibrylatory AED, Miejski Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna.

Patronat merytoryczny, wizerunkowe wsparcie kampanii: Nikola Gajdecka – ratownik medyczny, Adam Gajdecki – ratownik medyczny, Zbigniew Ozdoba – ratownik medyczny, Jarosław Nykiel – komendant Jednostki Ratowniczej Blachownia.

Patronatem medialnym kampanię objęli: Tygodnik 7 Dni, KK24.pl, Telewizja Kędzierzyn-Koźle, Radio Park, Nowa Gazeta Lokalna, Radio Doxa.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting