Darmowe rowery będą także w gminie Polska Cerekiew

Wypożyczalnia jednośladów powstanie przy wielofunkcyjnym ośrodku w Zakrzowie. Będzie zachęcała do korzystania z nowej ścieżki rowerowej.

Wypożyczalnie rowerów dotychczas były zarezerwowane dla dużych miast. W tym roku po raz pierwszy takowe zorganizowano także w Kędzierzynie-Koźlu. Powoli takie atrakcje będą jednak wchodzić także do mniejszych gmin. Do nich należy Polska Cerekiew, gdzie znajduje się wielofunkcyjny ośrodek sportowy w Zakrzowie. Tam planowane jest otwarcie wypożyczalni rowerów.

– W przyszłym roku zakupimy rowery. Każdy turysta, bądź gość hotelowy będzie mieć do dyspozycji rower, będzie mógł zwiedzać okolice. A to wszystko w perspektywie również takiej, że w przyszłym roku będziemy startować z budową ścieżki rowerowej, która również będzie przebiegać przez Zakrzów – informował kilka dni temu na antenie Radia Park wójt gminy Polska Cerekiew Piotr Kanzy.

Rowery będzie można wykorzystać przede wszystkim na wspomnianej wścieżce rowerowej, która powstaje na terenie kilku gmin powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Chodzi o stary szlak kolejowy z Koźla do Baborowa. Otwarto go w 1898 roku i służył dla ruchu pasażerskiego do 1997 roku. Podczas powodzi torowisko i duża część infrastruktury zostały zniszczone. Od wielu lat samorządowcy z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego tłumaczyli, że nieużytkowana linia mogłaby zostać przekształcona w unikatową na skalę Opolszczyzny ścieżkę rowerową.

Wreszcie udało się dojść do porozumienia w tej sprawie.

Cisek, Polska Cerekiew i Reńska Wieś wybudują na dawnym nasypie linii kolejowej trakt dla miłośników jednośladów o długości 16 kilometrów. Trasa poprowadzi od byłego dworca kolejowego w Polskiej Cerekwi do miejskich rogatek na ul. Bolesława Chrobrego w Koźlu. Łączny koszt prac oszacowano na prawie pięć milionów złotych. Jak tłumaczy wójt Reńskiej Wsi Marian Wojciechowski samorządowcy liczą jednak na to, że uda się po przetargach obniżyć tę kwotę. To ważne, bo Reńska Wieś czy Polska Cerekiew to jedne z najmniejszych gmin w regionie dla których takie wydatki należą do sporych. Kluczowe w tej sprawie jest jednak dofinansowanie w wysokości łącznie 3,8 mln zł. Z pomocą przyszedł Urząd Marszałkowski, który realizował nabory na projekty związane z poprawą środowiska. Wspomniane wiejskie gminy zrzeszyły się w tzw. subregionie kędzierzyńsko-kozielskim i w ten sposób otrzymały dotację z unijnych pieniędzy.

Ścieżka rowerowa ma szansę zostać jedną z większych atrakcji turystycznych naszego powiatu. Jej trasa przebiegać będzie przez malownicze tereny doliny Odry. Nawierzchnia traktu ma zostać wykonana z asfaltu, co ma zapewnić maksymalny komfort nie tylko rowerzystom i pieszym, ale też osobom jeżdżącym na rolkach.

REKLAMADodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting