Były rudery, teraz są przytulne mieszkania

Miasto Kędzierzyn-Koźle wyremontowało prawie 50 pustostanów. Trafią do rodzin potrzebujących.

Władze Kędzierzyna-Koźla zastanawiały się, jak zwiększyć dostępność gminnych mieszkań. Jednym z rozwiązań było zagospodarowanie pustostanów, których doliczono się kilka lat temu aż 200. Przeznaczenie ich na rynek najmu nie było prostym zadaniem, choćby z powodu konieczności uregulowania kwestii prawnych. Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu poinformował jednak, że udało się odnowić blisko pół setki takich lokali.

– Zdewastowane przez poprzednich właścicieli mieszkania dostały nowe życie. W przeciągu kilkunastu ostatnich miesięcy Miejski Zarząd Budynków Komunalnych wyremontował 44 pustostany. Na ukończeniu są prace przy kolejnych pięciu adresach. Gruntownie odświeżone lokale trafiają do nowych najemców – podkreśla Piotr Pękala, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu.

Inwestycje realizowane są w ramach rządowego programu pn. „Bezzwrotne wsparcie budownictwa z Funduszu Dopłat”. W 2021 i 2022 roku miasto zawarło łącznie pięciu umów z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na pokrycie części kosztów remontu lokali mieszkalnych stanowiących zasób gminy. Kędzierzyn-Koźle na ten cel skutecznie pozyskał aż 80 proc. dofinansowania.

Do chwili obecnej otrzymano wsparcie w kwocie 1 734 178,80 zł, a do rozliczenia pozostały dwie umowy z dotacją na poziomie 651 495,15 zł.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting