Budowa łącznika idzie pełną parą. Powstaje wielki most

Potężna przeprawa będzie miała aż 300 metrów długości. Z ziemi wyrosły już jego podpory.

Łącznik ma wyprowadzić ruch ciężarówek z niebezpiecznymi chemikaliami, które codziennie wyjeżdżają z kompleksu zakładów chemicznych w Blachowni. Dziś, żeby dotrzeć do północnej obwodnicy miasta, muszą one przejeżdżać przez osiedla mieszkaniowe. Po wybudowaniu nowej drogi ciężarówki skierują się bezpośrednio na obwodnicę a stamtąd do autostrady.

Budowa potężnej przeprawy, od której rozpocznie się trasa łącznika, ruszyła w kwietniu. – Z ziemi wyrosły już podpory pod przyszły most nad Kanałem Gliwickim i Kłodnicą – przekazał Piotr Pękala, rzecznik magistratu. – Nową drogą, która wyprowadzi skutecznie ciężki transport z miejskich osiedli przemkniemy w drugiej połowie przyszłego roku . Inwestycja kosztować będzie 67 milionów złotych, ale gmina na ten cel pozyskała aż 80 procent dofinansowania.

Nowa droga do istniejącej już infrastruktury wepnie się za pośrednictwem dwóch rond: przy skrzyżowaniu ulic Strzeleckiej i Energetyków oraz na obwodnicy północnej. Tej ogromnej budowy podjęła się firma Trakcja S.A. z Warszawy, która prace rozpoczęła jeszcze w zeszłym roku. Zgodnie z deklaracją wykonawcy w pierwszym etapie przeprowadzono prace związane z niezbędną wycinką oraz wykonaniem dróg dojazdowych do inwestycji. Teraz ruszaja roboty związane z budową przeprawy, a następnie samej trasy.

Łącznik do obwodnicy północnej uzupełni układ dróg skomunikowanych z autostradą A4, ułatwiając poruszanie się mieszkańcom powiatów kędzierzyńsko-kozielskiego i strzeleckiego. Pozwoli on jednak przede wszystkim wyprowadzić ruch ciężki z terenów przemysłowych omijając osiedla mieszkalne.

Jego budowa była konieczna ze względua na zagrożenia związane głównie z transportem chemikaliów. Przed laty straż pożarna przygotowała opracowanie z którego wynikało, że gdyby doszło do eksplozji na terenie osiedli mieszkaniowych, liczby ofiar mogłyby iść nawet w setki. Problem był na tyle poważny, że sprawą zajęła się kancelaria prezesa rady ministrów. To właśnie te argumenty przesądziły u budowie północnej obwodnicy.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting