Będzie nowa karetka w Kędzierzynie-Koźlu

Pieniądze na ten cel – 400 tysięcy złotych – przekazał rząd. Umowę w tej sprawie podpisała wicewojewoda Violetta Porowska, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński i dyrektor szpitala w Koźlu Jarosław Kończyło.

Kozielski szpital przejął 1 kwietnia wszystkie zadania związane z ratownictwem medycznym (wcześniej zajmowała się tym firma Falck). ZOZ kupił dwie nowe karetki, do systemu włączył także jedną, którą już miał, a także jedną prywatną.

Teraz będzie mógł kupić kolejną, która w pełni zabezpieczy potrzeby mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Wszystko dlatego, że Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło realizację ogólnopolskiego „Programu wymiany ambulansów”, dzięki któremu do stacji pogotowia ratunkowego w całym kraju trafi 200 nowoczesnych karetek. Jedna z nich trafi do Kędzierzyna-Koźla.

Umowę w tej sprawie podpisała dziś wicewojewoda Violetta Porowska, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński i dyrektor szpitala w Koźlu Jarosław Kończyło. Wicewojewoda Porowska przekonywała, że jednym z priorytetów rządu Prawa i Sprawiedliwości jest właśnie podnoszenie jakości usług medycznych i jak najlepsze zabezpieczenie medyczne związane z ratowaniem życia.

– Program wymiany ambulansów stanowi kolejny etap reformy systemu ratownictwa medycznego, którego pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia 2019 r. uruchomieniem Państwowego Ratownictwa Medycznego. W zeszłym roku Ministerstwo Zdrowia zrealizowało akcję „Wspieramy SOR-y”, w ramach której do 100 oddziałów ratunkowych w całym kraju przekazano nowy sprzęt niezbędny do ratowania życia – podkreślała wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

Z obecnie realizowanego programu skorzystają mieszkańcy wszystkich województw – nowoczesne ambulanse trafią do stacji ratownictwa medycznego w całej Polsce. Kwota dofinansowania, 400 tys. zł na karetkę, pozwoli na zakup nowoczesnych pojazdów przystosowanych do funkcjonowania w systemie ratownictwa medycznego. Budżet programu w 2019 roku wyniesie prawie 80 mln zł. Na terenie województwa opolskiego programem objęte zostały szpitale w Kędzierzynie-Koźlu, Ozimku, Głuchołazach i Prudniku.

– Zakup nowoczesnych karetek pogotowia ratunkowego jest niezbędny do udzielania natychmiastowej pomocy. Zagwarantowanie bezpieczeństwa i szybkiej reakcji zespołu ratownictwa medycznego w wielu przypadkach może uratować ludzkie życie, dlatego Ministerstwo Zdrowia dokłada wszelkich starań, by w znacznym stopniu odświeżyć flotę karetek – mówił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Do tej pory polskim pacjentom służyły nawet kilkunastoletnie karetki. Co trzeci ambulans w Polsce ma 6 lat lub więcej.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting