Bardzo duże zainteresowanie mieszkaniami do remontu

Co kwartał miasto oddaje w najem przeciętnie po 15 lokali, które wcześniej stały puste. Chętnych jest dużo więcej.

Idea „mieszkań do remontu” polega na możliwości zdobycia mieszkania w zamian za deklarację jego odnowienia. Praktykowany w wielu polskich miastach sposób na zagospodarowanie pustostanów i jednocześnie zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych mieszkańców, sprawdził się u nas świetnie.

– Wiele rodzin jest zainteresowanych takimi mieszkaniami. Praktycznie każdego tygodnia mamy telefony z zapytaniami o ich dostępność. Aktualnie mamy podpisane partię 32 umów na najem. Kolejne 15 mieszkań za chwilę będzie również do dyspozycji. Średnio co kwartał oddajemy około 15 mieszkań, a oglądających jest, jak obliczyliśmy, ponad 100 osób. Często zdarza się, że o ten sam lokal wnioskuje kilka osób – mówi Stanisław Węgrzyn, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych w Kędzierzynie-Koźlu.

Co bardzo ważne, gmina ma niemal stuprocentową pewność, że w przyszłości czynsze i inne opłaty w takich domach będą regulowane bez opóźnień.

– Jeśli ktoś na swój koszt remontuje i wkłada w to serce, to potem nie ma problemu z utrzymaniem w dobrym stanie substancji mieszkaniowej. Należności czynszowe, które nie są wygórowane, są płacone i nie mamy wśród tej grupy najemców z tym problemów – dodaje Węgrzyn.

Skąd MZBK bierze mieszkania do remontu? Okazuje się, że część mieszkań to mieszkania porzucone przez dotychczasowych najemców czy po zmarłych najemcach, ale część pochodzi z eksmisji lokatorów nie regulujących należności czynszowych.

Gmina Kędzierzyn-Koźle rozpoczęła właśnie kolejną procedurę wynajmu takich mieszkań. Na nowej liście znajduje się 15 adresów. Z takiej możliwości mogą skorzystać także mieszkańcy, którzy szukają dla siebie większego lokum, np. o powierzchni powyżej 80 metrów kwadratowych. Aby móc ubiegać się o mieszkanie za remont, należy spełnić trzy podstawowe warunki. Najważniejszy z nich dotyczy kryterium dochodowego. W ciągu ostatnich trzech miesięcy dochód na osobę musi wynosić minimum 150 proc. najniższej emerytury (1.876,32 zł), jednak nie więcej niż 350 proc. (4.378,08 zł). Ponadto nie można mieć tytułu do lokalu w postaci prawa własności i zaległości wobec gminy Kędzierzyn-Koźle. Powierzchnia pokoi w mieszkaniach przeznaczonych do remontu dla pojedynczych osób waha się od 15 do 70 m2. W przypadku gospodarstw wieloosobowych obowiązuje przelicznik minimum 10 m2 na osobę.

Oprócz tej „jaskółki” należy zauważyć, że gmina bardzo mocno walczy ze smogiem w mieście poprzez inwestycję w zamianę ogrzewania węglowego na ekologiczne.

– Od lat sukcesywnie wymieniamy piece na ekologiczne ogrzewanie, którego okres eksploatacji jest kilkukrotnie dłuższy niż wcześniejszych pieców węglowych. Tu muszę zauważyć, że dzięki jednej z firm, z którą zawarliśmy porozumienie udało nam się bez naszych nakładów wymienić 91 palenisk. Wartość tej modernizacji to 1,2 mln zł. Udało się to dzięki konieczności kompensacji przez tę firmę emisji pyłów do atmosfery w zamian za redukcję emisji w naszych zasobach. Dodatkowo z naszych środków wymieniliśmy w ostatnim roku 67 pieców – mówi dyrektor Węgrzyn.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting