Zbiórka na renowację grobów w Kędzierzynie-Koźlu

764

1 listopada członkowie stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle będą zbierać pieniądze na opiekę nad mogiłami polskich żołnierzy pochowanych w naszym mieście.

Młodzi patrioci z Kędzierzyna-Koźla dowiedzieli się, że na Kuźniczce znajduje się grób powstańca warszawskiego odznaczonego orderem Virtuti Militari, który został przeznaczony do likwidacji.

– Nie pozwolimy na to – mówi Tomasz Kapica, rzecznik stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle. – Weźmiemy tę mogiłę w opiekę, opłacimy i zadbamy o to, aby została odnowiona. Takich grobów na terenie naszego miasta jest więcej i nimi też się zajmiemy.

W tym celu 1 listopada SPKK przeprowadzi kwestę na kędzierzyńsko-kozielskich cmentarzach. Zebrane środki przeznaczone zostaną na „renowację nagrobków Bohaterów walczących o niepodległość Polski i Powstańców Śląskich pochowanych w Kędzierzynie-Koźlu”. Członków stowarzyszenia będziemy mogli spotkać przy wejściach na cmentarze. Będą mieli ze sobą charakterystyczne puszki.

Stowarzyszenie podobne zbiórki organizowało już w poprzednich latach, ale wtedy przeznaczone były na poszukiwania, ekshumacje i identyfikacje żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego w całej Polsce.

– Darczyńcy często zwracali nam uwagę, że chętnie daliby jakiś datek na renowacje grobów polskich bohaterów pochowanych w naszym mieście. Uznaliśmy, że to dobry pomysł, stąd nasza akcja – tłumaczą członkowie stowarzyszenia.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting