REKLAMA

Wystawę „Historia Biblii” w Galerii Sztuk Wszelakich można odwiedzać do 30 września

563

W miniony czwartek 6 września 2018 roku, w Galerii Sztuk Wszelakich przy ul. Al. Jana Pawła II, odbył się wernisaż wystawy „Historia Biblii”. Rolę gospodarza pełnił proboszcz parafii ewangelicko – augsburskiej w Kędzierzynie ks. Dariusz Dawid. Organizatorami wystawy byli: Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu, Fundacja Areopag oraz Kościół Ewangelicko – Augsburski w Kędzierzynie.

Na uroczyste otwarcie wystawy zaproszono księdza Marka Uglorza, profesora Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, który wygłosił wykład pt. „W tej bibliotece jesteś najważniejszym bohaterem”.

Biblia nie powstała przez przypadek – mówił ks. prof. Marek Uglorz – Ona powstała celowo, w konkretnym środowisku. Warto czytać te teksty, bo w nich jest niesamowita mądrość, nawet gdyby ktoś nie był religijny – dodał.

Dalszą część spotkania poprowadził Dariusz Czyszczoń, Prezes Fundacji Areopag, która przygotowała wystawę. Słuchacze mieli możliwość prześledzenia 3500 lat historii Pisma Świętego od rękopisów odkrytych w Qumran, przez Septuagintę, Wulgatę aż do czasów, gdy przetłumaczona została na języki narodowe i stoi na półkach naszych biblioteczek. Każdy z uczestników wykładu mógł wziąć do ręki papirus czy skórę zwierzęcą na której spisano święte słowa, zobaczyć repliki kamiennych tablic z dziesięciorgiem przykazań i liczne reprinty Biblii. Można było również sprawdzić w dłoniach ciężar „ 30 – tu Judaszowych srebrników”. Wśród kilkunastu współczesnych reprintów znalazła się m.in. Biblia Gutenberga z 1455 roku, pierwsza wydrukowana książka, będąca jedną z wersji Wulgaty.

Wystawę przygotowano głównie z myślą o młodzieży, aby przybliżyć jej całość historii powstania Pisma Świętego. Bardzo ograniczone programy szkolne pozwalają bowiem zgłębić jedynie fragmenty tej historii.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting