Wszystkie piece w Kędzierzynie-Koźlu do kontroli

152

Już niedługo ma zostać wprowadzona Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków.

Smog jest jednym z największych problemów Kędzierzyna-Koźla i wielu innych polskich miast. Nasza gmina stara się walczyć z zapyleniem m.in. rozszerzając zasięg miejskiej sieci ciepłowniczej. Wciąż wielu mieszkańców korzysta jednak z nieekologicznych pieców na węgiel.

Ile ich jest na terenie Kędzierzyna-Koźla dokładnie nie wiadomo, szacunki mówią, że około 4500. Rząd chce jednak je wszystkie policzyć. Temu ma służyć Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Ma być swoistą bazą danych w której zostaną zgromadzone istotne informacje na temat ogrzewania domów i mieszkań w Polsce. Jej powstanie zakłada ogłoszony pod koniec stycznia projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji.

W bazie znajdą się informacje jakim źródłem ciepła ogrzewany jest dany budynek mieszkalny, kiedy i jakie przeprowadzono kontrole związane z ogrzewaniem (np. kontrola przewodów kominowych), a także jaka jest charakterystyka energetyczna budynku. W ewidencji uwzględnione zostaną także informacje, czy przyznano jakąś formę dofinansowania lub ulgi związanej z termomodernizacją.

Informacje pozyskane zostaną od kominiarzy, straży miejskiej, urzędników i innych służb. Baza pozwoli na lepsze wykorzystanie programu „Stop smog”. Program finansuje wymianę bądź likwidację źródeł ciepła i termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób ubogich energetycznie. Wnioskodawcą w Programie jest gmina, która uzyskuje z budżetu państwa do 70 proc. dofinansowania kosztów inwestycji.

Według szacunków organizacji ekologicznych co roku kilkadziesiąt osób z terenu naszej gminy umiera przedwcześnie tylko z powodu zanieczyszczenia powietrza.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting