Wszyscy kędzierzynianie wracający zza granicy będą musieli poddać się kwarantannie

Do tej pory setki mieszkańców naszego powiatu unikało takiego obowiązku. Potrzebne było rządowe rozporządzenie regulujące te kwestie.

W teorii granice RP zostały mocno uszczelnione już 10 dni temu. Każda osoba wracająca do kraju miała być kierowana na kwarantannę. Przewidziano jednak wyjątki, głównie dla osób wykonujących „czynności służbowe”. Co do zasady chodziło np. o kierowców, w praktyce furtkę wykorzystywały tysiące innych osób, które są zameldowane w Polsce a pracują w Niemczech.

Wystarczyło, że pokazali umowę o pracę na granicy by zostać ujęte jako osoba wykonująca czynności służbowe. Efekt był taki, że do powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i ościennych w ostatnich dniach przyjechały setki osób zza granicy, które nie musiały poddawać się żadnej kwarantannie. Teoretycznie mogły więc zarażać innych koronawirusem. Teraz się to zmieni.

– W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br. wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczyć one będą osób, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie – poinformowała Martyna Kolemba-Gaschka, rzecznik prasowy wojewody opolskiego. – Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy.

Począwszy od 27 marca 2020 r. (piątek godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim. Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting