Wojewoda domaga się zmiany nazwy ronda w centrum miasta

Powołuje się na opinię IPN. Według niej patron skrzyżowania – Konstanty Chmielewski – jest symbolem komunizmu.

Spór o nazwę ronda upublicznił przewodniczący rady miasta Andrzej Kopeć. „IPN stwierdził, że w związku z pełnieniem przez Konstanego Chmielewskiego kierowniczych funkcji partyjnych i państwowych jest on symbolem komunizmu. Oczywiste jest, że ani rada miasta ani prezydent nie podejmą inicjatywy uchwałodawczej zmieniającej nadaną niedawno nazwę w związku z czym najprawdopodobniej zrobi to wojewoda” – napisał na Facebooku Andrzej Kopeć.

Uchwałę o nadaniu imienia skrzyżowaniu podjęto na początku roku. Rada miasta nie zwracała się w tej sprawie o opinię do IPN. Zrobił to wojewoda opolski. Niedawno instytut przesłał ową opinię. Zapisano w niej, że „osoba Konstantego Chmielewskiego stanowi symbol komunizmu”. IPN argumentuje, że w wyniku przeprowadzonej kwerendy archiwalnej odnaleziono dokumenty świadczące o przynależności Chmielewskiego do PZPR oraz Ochotniczych Rezerw Milicji Obywatelskiej. Chmielewski został umieszczony w biuletynie IPN jako osoba pełniąca kierownicze stanowiska partyjne i państwowe w PRL.

IPN podkreśla, że nie zajmuje się zasługami Konstantego Chmielewskiego, ani jego dorobkiem zawodowym. Sprawdza jedynie zgodność uchwały o nadaniu jego imienia z ustawą o zakazie propagowania komunizmu.

Wojewoda opolski Adrian Czubak zapowiedział, że jeśli władze miasta same nie rozpoczną procedury uchwałodawczej w sprawie zmiany nazwy, wyręczy je w tym w ramach procedury nadzorczej. Nie wyklucza także, że sprawa trafi do sądu.
Jak czytamy w oficjalnej biografii w latach 70. objął stanowisko Dyrektora Naczelnego, później Prezesa Zarządu Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A. W ponad 60-letniej historii Azotów był osobą najdłużej sprawującą to stanowisko. Z Zakładami Azotowymi był związany od marca 1953 r. do marca 1998 r. W tym okresie wykazał się wszechstronnymi umiejętnościami, wiedzą, doświadczeniem i energią twórczą w przeobrażaniu oblicza kędzierzyńskich Azotów w nowoczesny zakład polskiej chemii. Był zaangażowany w budowę, rozbudowę i modernizację fabryki. Dzięki jego osobistym staraniom przeprowadzono kluczowe dla firmy i całej polskiej chemii inwestycje.

Przy wsparciu finansowym Azotów, odbywały się liczne imprezy kulturalne, takie jak Dni Miasta, Plenery Malarskie, Międzynarodowe Spotkania Zespołów Ludowych, Festiwal Filmów „Publicystyka” czy kędzierzyńsko-kozielskie seminaria naukowe. Wspierał również działalność Towarzystwa Ziemi Kozielskiej. W tym okresie Zakłady uhonorowane zostały tytułem „Mecenasa Kultury Śląska Opolskiego”.

REKLAMA . . . . . .



One thought on “Wojewoda domaga się zmiany nazwy ronda w centrum miasta

  1. D.D.

    Hańba!!! Trzeba przypomnieć panu Wojewodzie, że w Polsce NIE było komunizmu!!!!
    Był dobrym człowiekiem i Polakiem!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting